Wapenfeiten Over het hoogtepunt in Zeeland zijn Mineke en Wim wat minder gelijkstemmig. Wim: 'Het Mondriaanjaar, het betoverde plein, het bezoek met de havenbedrijven aan Zuid-Afrika, de Four Freedom Awards, het aandacht vragen voor de Zeeuwse waarden, de Europese functies, mijn reis naar Bhuthan.' Hij is niet te stuiten. Zijn zinnen zijn goed geformuleerd. Geschiedenis en kennis van actuele zaken larderen zijn verhaal. 'Eigenlijk kreeg ik de kans zoveel mooie, interessante dingen te doen. Daar ben ik heel gelukkig mee.' Eén van de wapenfeiten van Wim van Gelder is de herwaardering voor het Zeeuwse dialect. 'Juist omdat die waarde volgens mij zo belangrijk is voor de Zeeuwse identiteit. Daar heb ik aandacht voor gevraagd.' Eigenlijk kwam hij er toevallig mee in aanraking. Toenmalig gedeputeerde Adri Dek bezocht altijd de dialectendag, maar toen hij met DELTA op reis naar Ame rika was liet hij het aan de commissaris over. 'Het gaf mij de gelegenheid mijn pleidooi voor het Zeeuws te houden als onderdeel van de immateriële waarden van Zeeland. Daar reken ik ook de klederdrachten, de culinaire kwaliteiten en het ringrijden toe.' Het hart van de econoom Van Gelder ging sneller kloppen bij de vele bezoeken aan Zeeuwse bedrijven. 'Ik ben trots op de innovatie van bedrijven. Soms leidt dat tot een erkenning waar ik ook trots op ben. Bijvoorbeeld dat ze mijn inzet hebben gewaarderd met de naamgeving van de 'Commissarismossel'. Dat is een mossel waarbij alle natuurlijke fasen van de kweek gecontroleerd zijn. Het is een methode die een aantal jaren geleden voor onmogelijk werd gehouden, een vorm van afge schermde hangcultuur. Het bedrijf dat het voor elkaar heeft gekregen heb ik ge holpen bij de ambtelijke obstakels die Rijkswaterstaat, Domeinen, het Waterschap en anderen opwierpen. Uit dank mag ik die mossels gaan verorberen. Dat is bij zonder leuk en bovendien zet het Zeeland weer eens goed neer.' Naast aandacht in de regionale media stonden de dag daarna de lekkernijen plus de notabelen die ze nuttigden prominent in de Telegraaf. Goede publiciteit, inderdaad! De mooie momenten van Mineke zitten in het culturele leven. In de zaken die ze mee heeft helpen opzetten. Een beetje schalks. 'Ik schroomde ook niet om mijn functie aan te wenden om geld voor het Nazomerfestival te vragen. Dan gingen Ruud (Van Meijel, directeur van het Nazomerfestival) en ik samen op pad. We maakten dan een aanvalsplan. Daar heb ik van genoten. Het samen bedenken van het festivalhart, was ook zo'n heerlijke samenwerking. Ik had het elders op een festival gezien en met Ruud samen hebben we bedacht hoe we dat in Zeeland vorm konden geven.'

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 102