Een Zeeuws dilemma omdat de woningen in de omliggende kernen niet zwaarder met geluid mogen worden belast, leder bedrijf dat zich hier vestigt en iedere activiteit die aan een bestaand bedrijf wordt toegevoegd soupeert een deel van deze milieuruimte op. Ook de wetgeving met betrekking tot de externe veiligheid legt aanzienlijke be perkingen op. Aan de Terneuzense kant van Zeeland Seaports is er naast de ontwikkeling van het Valuepark, waarin Zeeland Seaports met Dow Benelux een van de meest innova tieve en duurzame chemieparken in de Braakmanpolder en de aansluitende Mos- selbanken ontwikkelt, nog ruimte beschikbaar, onder andere op de Axelse vlakte (370 hectare, waarvan 300 hectare bestemd voor glastuinbouw), de Ghellinckpol- der (50 hectare) en de westelijke kanaaloever (200 hectare). Er moet een keuze worden gemaakt hoe die ruimte daar kan worden ingevuld. Dick Engelhardt ziet dat met name hier de mogelijkheden liggen voor initiatieven, die in de komende jaren moeten leiden tot nieuwe bedrijfsactiviteiten. Zeekade Foto: Heros. Leidingstraat Yara Foto: Yara. Foto's van links naar rechts: Yara. Foto: Zeeland Seaports. Dick Engelhardt woont en werkt nu ruim een jaar in Zeeland. Hij signaleert het maken van een keuze als een Zeeuws dilemma. 'Kiezen we voor landgeoriënteer- de of voor watergeoriënteerde toekomstscenario's; kiezen we voor natuurontwik keling, voor zoete of voor zilte landbouw, voor havenactiviteiten? Kiezen we voor recreatie-economie of voor wooneconomie? Vallen er keuzes te combineren? En wat de havens betreft: kiezen we voor de Belgen of voor de Hollanders? Of kiezen we gewoon niet en houden we alle opties open? De Zeeuwse haven bevindt zich in elk geval in een spagaat van tweesporenbeleid, namelijk het bevorderen van de havenbedrijvigheid enerzijds en aan de andere kant het stimuleren van een duurzame leefomgeving.' In het geval van de ontwikkelingsmogelijkheden in de Kanaalzone kan Zeeland Seaports volgens Dick de keuze inderdaad nog voor zich uitschuiven. Het lijkt erop dat beide beleidssporen hier mogelijk zijn en dat duurzaamheid en toename van de bedrijvigheid hier samen kunnen gaan. In de combinatie van proces- en bio-

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 110