Vara procesindustrieën met hoogwaardige glastuinbouw kunnen onderling stromen van energie, C02, water en andere producten of reststoffen uitgewisseld worden. Dat is efficiënt; het is ook duurzaam. Er wordt gesproken van het Agribusiness Cluster. Daarmee krijgen van oorsprong agrarische polders in Zeeuws-Vlaanderen als 'greenport' internationale betekenis. Je zou daarom gerust van de Terneuzense biotech-polders kunnen spreken. Er zijn aanwezige betrokken hoofdrolspelers en er zijn geplande bedrijfsactiviteiten die in het plaatje passen. En als dat een keer rond is, wordt het ook voor andere bedrijven aantrekkelijk om aan te schuiven. Laten we eerst eens gaan kijken naar de huidige bedrijven die een rol in het cluster zullen of kunnen spelen. Een van de hoofdrolspelers is Yara. Het is kort door de bocht de opvolger van de in 1929 opgerichte kunstmestfabriek in Sluiskil. Het begon als een dochterbedrijf van een Italiaanse moeder onder de naam 'La Compagnie Néerlandaise de l'Azóte'. In 1964 werd de naam vertaald in het Nederlands: Nederlandse Stikstof Maatschap pij (NSM). In 1979 kwam het in de Noorse handen van Norsk Hydro en vanaf 1989 stond het bedrijf bekend als Hydro Agri Sluiskil. Twee jaar geleden, in 2004, is de naam veranderd in Yara Sluiskil. Yara is een buitengewoon geavanceerd, modern bedrijf met verschillende pro ductie-units en een eigen energiecentrale. Uit aardgas, lucht, water en minerale delfstoffen als dolomiet en kalksteen maakt Yara hoogwaardige kwaliteitsproduc ten voor de landbouw (kunstmeststoffen) en voor de voedingsmiddelenindustrie (C02 voor onder andere frisdranken en ijs). Een belangrijk nieuw product is AdBlue (een ureumoplossing) dat wordt toegevoegd aan de afgassen van vrachtauto's en energiecentrales om de NOx-uitstoot te verminderen. De producten van Yara vin den per schip, trein of vrachtwagen hun bestemmingen over heel de wereld, met de nadruk op West-Europa. In het concept van Agribusiness Cluster is Yara vooral beoogd leverancier van C02 en restwarmte voor de glastuinbouw.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 111