Heros-Sluishil De buurman van Yara is Heros-Sluiskil. Dit bedrijf heeft zich eind 2000 gevestigd op het terrein van de voormalige cokesfabriek ACZC (Association Coopérative Zélandaise de Carbonisation). De cokesfabriek was al sinds 1911 als een van de eerste grote industrieën aan de kanaaloever gevestigd. Concurrentie uit het Verre Oosten maakte dat het economisch niet verantwoord was om hier de cokespro ductie voort te zetten. Dat betekende sluiting van het bedrijf in 1999. Heros-Sluis kil heeft het fabrieksterrein direct na het vrijkomen ervan betrokken. Hoewel het vooraanzicht thans nog aan de cokesfabriek doet denken is het achterliggende terrein van 35 hectare in de afgelopen jaren geheel gerenoveerd en aangepast aan de wensen van Heros-Sluiskil. Heros-Sluiskil houdt zich vooral bezig met de recycling van afvalstoffen. De hoofd activiteit is het bewerken van huisvuilverbrandingsslakken tot een bouwstof voor de wegenbouw. Daarnaast wordt er verbrandingsschroot uit Duitsland, België, Waterzuivering Heros Foto: Heros. Frankrijk en Nederland ingekocht en bewerkt tot een schrootkwaliteit, die ge schikt is om direct te worden toegepast in de staalindustrie. Zo is het Gentse bedrijf Sidmar, dat sinds kort Arcelor Gent heet, een vaste afnemer. Ook wordt afvalhout ingekocht, bewerkt en geschikt gemaakt als energiedrager voor ener giecentrales in Zweden. Inmiddels wordt de kade van Heros-Sluiskil meer en meer gebruikt voor overslag van ruw ijzer en schroot. Voor het Agribusiness Cluster is de waterzuivering een belangrijke activiteit van Heros. Niet alleen eigen afvalwater, maar ook dat van andere binnen het cluster verwante industrieën wordt biologisch behandeld en gezuiverd. Samen met Eco- service Europe heeft Heros Sluiskil het initiatief genomen voor de realisatie van een biomassacentrale. In samenwerking met Rosendaal Energy wordt gewerkt aan de ontwikkeling van een biodieselfabriek. Het mooie is dat al die activiteiten op elkaar aansluiten doordat ze voor een deel eikaars eind- en restproducten kun nen gebruiken en dat ze alle drie een essentiële bijdrage kunnen leveren aan het Agribusiness Cluster.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 112