Ecoservice Rosendaal Energy Cerestar Cargill Is Yara van meet af aan op de verbetering van de akkerbouwproductie gericht geweest, Ecoservice is een uit de landbouw voortgekomen relatief jonge onder neming. Akkerbouw en veeteelt. Koeien en varkens. Hoe ga je om met minder gunstige perspectieven in deze sector? Door slim te zijn en je kennis en kunde in dienst van anderen te stellen. Vooral de mestproblematiek werd aangepakt om in loonwerk, het transport en de handel te gaan. Door overname van andere bedrij ven groeide Ecoservice van een Oostburgs boerenbedrijf uit tot een holding met verschillende bedrijfstakken. Nu staat de onderneming voor de vestiging van een energieleverende biomassacentrale in de Kanaalzone op het Heros-terrein Sluiskil. Meststoffen, industriële reststoffen en voedselrestanten worden in die centrale omgezet in groene stroom, groene kunstmest en in samenwerking met Heros in schoon water. Er wordt onderzocht welke andere bedrijven buiten de samenwer king met Heros en Rosendaal Energy afnemers van die energie kunnen zijn. Frans en Bart Rosendaal zijn allebei opgegroeid op een Zeeuws-Vlaamse boerde rij. Bart is een neef van zijn oom Frans. Bart is chemisch technoloog die gewerkt heeft als procestechnoloog bij een olieraffinaderij, later bij een naftakraker van DSM en vervolgens inkoopmanager van nafta, gascondensaat en LPG bij het van DSM afgesplitste SABIC. Frans heeft zich gespecialiseerd in techniek en zette een eigen technisch constructiebedrijf op. Praten op een verjaardag. Problematiek van de landbouw. Problematiek van de klimaatbeheersing en fossiele brandstoffen. Milieukwesties.Vooral oplossingen bedenken. Een idee wordt geboren en er valt een besluit: we gaan het samen doen. Ziedaar de oorsprong, nog maar zo'n an derhalf jaar geleden, van Rosendaal Energy. Partners zoeken, waaronder Heros, ideeën uitwerken. Dat moet in 2008 gaan leiden tot een biodieselfabriek binnen het Agribusiness Cluster. Plantaardige oliën gaan erin, duurzame energie komt eruit. Het restproduct glycerine is weer goed voor de biomassacentrale van Eco service. Tijdens de Delta-duurzaamheidslezing bij het afscheid van David Luteijn op 16 juni 2006 karakteriseerde staatssecretaris Pieter van Geel dit soort activiteiten als: schoon, sterk, slim, naadloos passend in zijn toekomstvisie op het milieubeleid. De plantaardige oliën worden gekocht op de wereldmarkt. Er is geen relatie met eventuele koolzaadteelt in Zeeuws-Vlaanderen. Ondanks grote kavels is het hier toch veel te kleinschalig om bijvoorbeeld grootschalig koolzaad te verbouwen. Maar als dat elders in de wereld gebeurt liggen hier wellicht weer kansen voor traditionelere akkerbouwproducten. Sinds dit jaar heet het bedrijf officieel Cargill, daarvoor was het Cerestar en daar voor de Stijfsel- en Glucosefabriek 'Sas van Gent'. Het begon in 1912, toen de Belgische familieonderneming 'Zelandia' te Brussel van de familie Callebout uit Aalst een maïszetmeelfabrlek vlak over de grens in Nederland vestigde om zo geen last te hebben van de invoerrechten bij de afzet van haar producten op

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 113