de Nederlandse markt. Later vond er een versmelting plaats met het Amerikaans concern CPC (Corn Products Company). Stijfsel, maïsolie, maïzena, glucosestroop, keukenstroop ('De Zeeuwse Boerin'), dextrose, maïsglutenmeel, maïskiemmeel, gemodificeerde zetmelen: zie daar een handvol producten die uit de koker van deze onderneming zijn voortgekomen. Naast maïs als grondstof wordt er sinds de jaren tachtig van de vorige eeuw eveneens tarwe verwerkt. In 1987 kwamen de aandelen in handen van de grootste verwerker van suikerbieten en oliezaden in Europa, de Italiaanse Gruppo Ferruzzi. De naam werd Cerestar. In 2002 werd de onderneming overgenomen door de Amerikaanse multinational Cargill die een netwerk van activiteiten heeft van handel en verwerking van agrarische grondstof fen en logistieke en financiële dienstverlening. Het is nog even wennen voordat de naam Cargill die van Cerestar verdrongen heeft in de hoofden van het grote publiek. De relatie met landbouwproducten als vooral nog steeds maïs en tarwe die de fabriek ingaan en tal van kwaliteitsproducten die eruit komen zal de tijd 'De Zeeuwsche Boerin', een bekend merk keukenstroop dat in de jaren dertig voor het eerst op de markt kwam, geproduceerd door de Stijfsel en Glucosefabriek 'Sas van Gent', een voorloper van Cargill. Foto: archief Cargill. overleven. De wereld is de markt, zowel voor de grondstoffen als voor de eind producten. Waren eerst kolen de energiebron, in 1965 werd het aardgas. Met twee eigen warmtekrachtcentrales en een biologische waterzuivering wordt een niet-milieubelastende productie gevoerd. Cargill is een grote hooggekwalificeerde onderneming die uitstekend past in het beeld van de biotech-polders. In hoeverre de samenwerking met andere bedrijven in het cluster een meerwaarde voor ver schillende partijen zal gaan opleveren, is op het moment van het schrijven van dit artikel nog een zaak van onderzoek en onderhandeling. Dat laatste geldt ook voor een andere grote speler in het Agribusiness Cluster: Nedalco, die in een aantal opzichten in elk geval een nauwe samenwerking heeft met Cargill.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 114