fledalco Glastuinbouw De oorsprong van Nedalco is de in 1899 opgerichte 'Zuid-Nederlandsche melasse- spiritusfabriek'. Melasse, het bijproduct van de suikerindustrie werd verwerkt tot alcohol. Alcohol in soorten en maten voor de voedingsmiddelenmarkt, farmaceu tica, cosmetica zijn nog steeds producten die het bedrijf in Bergen op Zoom en sinds 1968 ook in Delfzijl uitgaan. Sinds 1983 wordt de naam Nedalco gevoerd en tien jaar later wordt ook graan als grondstof gebruikt. Sinds vorig jaar (2005) heeft Nedalco een bio-ethanolfabriek op het terrein van Cargill in gebruik geno men. Ze maken van eikaars productie en reststoffen gebruik. Zetmeel van Cargill gaat naar Nedalco. Tarwegistconcentraat, dat een restproduct van Nedalco is, gaat weer terug om er veevoer van te maken. Nedalco maakt ook gebruik van de wa terzuivering van Cargill en omgekeerd wordt stoom en hogedruklucht weer aan Cargill geleverd. Recent beeld van Cargill. Foto: Cargill. In april 2004 heeft het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in de Nota Ruimte de Kanaalzone aangewezen als concentratie gebied voor duurzame glastuinbouw. Kort daarop werd de locatie opgenomen in het ontwerp Omgevingsplan Zeeland 2006-2012. Zeeland Seaports heeft de planuitwerking opgepakt. De inrichting geschiedt in fasen, eerst met de Smids- schorrepolder in 2007, daarna in 2008 met die van de Autrichepolder en het zui delijk deel van de Koegorspolder. De belangrijkste achterliggende doelstelling van de glastuinbouw hier is het vergroten van de werkgelegenheid in Zeeuws-Vlaan- deren. 'En dat', zegt Dick Engelhardt, 'sluit naadloos aan bij de doelstelling van Zeeland Seaports.' Hij wijst er op dat het glastuinbouwcomplex in veel opzichten gebruik zal kunnen maken van reststromen van de eerder genoemde bedrijven, zoals C02, restwarmte, energie, water, etcetera. De koppeling van deze stromen wordt onderzocht.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 115