Slim koppelen In zijn functie van hoofd Infrastructuur en Ruimte treedt Dick Engelhardt op als programmamanager van het Agribusiness Cluster. Hij geeft aan dat de Zeeuwse haven een tweesporenbeleid volgt: het bevorderen van de economische bedrijvig heid én het stimuleren van een duurzame leefomgeving. In het Agribusiness Clus ter kunnen die twee sporen samengaan. Maar wat je snel in een artikel op papier zet vergt onderzoek en onderhandeling voor het echt gerealiseerd kan worden. Er wordt dus onderzocht of en hoe en onder welke voorwaarden het glastuin- bouwcomplex C02 en warmte kan betrekken van Yara en mogelijk ook C02 van Nedalco. Ook Nedalco en Cargill gebruiken eikaars productie en reststromen. De groene energie uit de biomassacentrale kan ingezet worden voor de energievraag van aanpalende bedrijven, de biomassastromen uit Zeeuwse (agrarische) bedrij ven kunnen in de biomassavergister worden verwerkt, restwarmte kan worden gebruikt voor het drogen van biomassa en allerlei waterstromen kunnen via Heros Toen Cargill nog Zelandia heette. Beeld uit 1912. Foto: archief Cargill. worden gezuiverd. Via koppelingen van stromen tussen de bedrijven wordt de efficiency en winstgevendheid vergroot en in veel gevallen wordt ook duurzaam heidswinst behaald. Het begin is er. Maar er moet meer gebeuren. Bovenop de koppeling van stromen die reeds gerealiseerd zijn kan er actief gestuurd worden om meer van deze winstgevende verbindingen tot stand te brengen. Dat geldt zowel voor de bedrijven die reeds aanwezig zijn of concrete plannen hebben als voor bedrijven die nog aangetrokken kunnen worden. De vestiging van nieuwe bedrijven, die profiteren van het cluster, die bovendien bijdragen aan het cluster, dat is wat voor ogen staat. Gerichte acquisitie van bedrijven die goed aansluiten bij dit agribusinessconcept levert een vergroting van de kritische massa op van het totale bio-industriële complex in de Kanaalzone. Dat betekent een gunstig vesti gingsklimaat en perspectief op meer werkgelegenheid.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 116