Toekomst Het koppelen is niet alleen vanuit het oogpunt van duurzaam gebruik van grond stoffen en kostenefficiëntie van belang. Het is niet ondenkbaar dat de traditionele productiebedrijven hun verbruik van de natuurlijke grondstof aardolie drastisch moeten verminderen vanwege de schaarste aan die grondstof. In dat licht bezien is het mooi als er binnen een tijdshorizon van zeg vijftien jaar serieus gedacht kan worden aan vervangende vormen van energievoorziening, gebaseerd op biomassa en restproducten, ook primaire producten uit de landbouw. Het toekomstbeeld van een bio-based industrie heeft ook postgevat op nationaal niveau. De ministeries van Economische Zaken en van Landbouw, Natuur en Voedselkwa liteit hebben het initiatief genomen voor Transform Agri Groen (TAG). Deze instel ling stimuleert de koppeling tussen agribusiness en de traditionele landbouw door innoverende studies. Innoverend wil hier zeggen dat deze studies de operationali sering van de samenwerking bevorderen. Ze moeten direct toepasbare resultaten opleveren. De onderzoeksvragen worden door de afzonderlijke deelnemende be- Spooraansluiting Heros. Foto: Heros drijven geformuleerd en vervolgens door erkende onderzoeksinstellingen, waar onder de Hogeschool Zeeland, vertaald in onderzoeksresultaten. Voor dit onder zoek is een budget van 1 miljoen euro beschikbaar. In het verlengde hiervan zijn er mogelijkheden om in de engineerings- en investeringsfase aansluiting te vinden bij het overheidsprogramma Pieken in de Delta. Hierin staat het benutten van economische kansen in de regio centraal. Er was in de industriële ontwikkeling van de Kanaalzone van het begin af aan een sterke relatie met de landbouw. De energie om landbouwproducten te verwerken en de grondstoffen voor kunstmest die de akkerbouwproductie moest verbeteren werden gedolven uit de aarde. Dat gaat nog steeds door, maar ooit komt daar een einde aan, hetzij omdat de voorraden opraken of omdat ze financieel-tech- nisch niet meer bereikbaar zijn. Gaan de biotech-polders van Terneuzen met hun agrarische input model staan voor een oplossing, waarvan ook de agrarisch niet- verwante bedrijvigheid profiteert? Een model dat de brug slaat naar de toekomst? De tijd zal het leren.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 117