Domburg veel opschudding, omdat men bevreesd was dat het mondaine karakter aangetast zou worden met als gevolg minder toeloop van de beau monde. Daar was ook dr. Mezger zelf debet aan, omdat hij de vrees uitsprak dat lucht, bodem en water vergiftigd zouden kunnen worden door de tuberkelbacteriën van de te verplegen kinderen. Uitgeweken werd naar het mooie duingebied tussen Domburg en Oostkapelle bij kasteel Westhove, daar waar nu het appartementencomplex Zonnehove ligt. Het Domburgsch Badnieuws haalde opgelucht adem voor zijn lezers en juichte hypocriet de nieuwe plek toe met de woorden 'Moge menig patiëntje hersteld terugkeren uit het zeehospitium daar op de weide en succes het liefdeswerk van mejuffrouw van den Broecke kroonen.' Er werd begonnen met twintig kinderen, waarvan er dertien uit Zeeland kwamen. In de eerste twintig jaar van zijn bestaan zijn er in Zonneveld zevenhonderd kinderen verpleegd. Rust is de remedie om te herstellen. Goede voeding en gezonde, frisse lucht dragen daar ook aan bij. Zonneveld bestond aanvankelijk uit een grote villa met In een lage uitbouw de slaapzaal. In de loop der tijd werden er met het oog op hygiëne en doelmatig heid veel veranderingen en uitbreidingen gerealiseerd, waaronder een grote lighal en een isoleergebouw, dit laatste om besmettingsgevaar in te perken. Twintig jaar lang heeft Elizabeth van den Broecke Zonneveld als haar eigen huishouden en op eigen kosten beheerd. Ze werd bijgestaan door behandelend geneesheer dokter Bastiaan Vaandrager en een inwonende gediplomeerde verpleegster. In 1929 neemt ze het besluit om haar actieve bemoeienis te beëindigen, maar ze zorgt ervoor dat het zeehospitium kan blijven bestaan. Ze schenkt de gebouwen, de grond en een stamkapitaal, zodat het werk ten behoeve van on- en minvermo gende ziekelijke kinderen voortgezet kan worden. Alles wordt keurig vastgelegd in een notariële akte. De Domburgse arts dokter Vaandrager legt elk jaar in een jaarverslag van drie bladzijden medische verantwoording af. Herhaaldelijk lezen we: 'De heilzame werking van het zonlicht en de gunstige invloed van het geregelde leven, zoveel mogelijk in de buitenlucht, werd ons bij de meeste patiëntjes duidelijk gedemon streerd'. In het jaarverslag wordt ook gevraagd tegen een minimumcontributie van één gulden contribuant te worden. In het verslag over het tijdvak 1932 tot 1 janu ari 1933 staat dr. Vaandrager stil bij het overlijden van mejuffrouw E.D. van den Broecke op 23 oktober 1932. 'Tot haar dood maakte ze deel uit van het bestuur. Tot het laatst toe had "Zonneveld" haar volle liefde en belangstelling, waarvan de testamentaire schenking het bewijs is. Bij de kinderen was ze geliefd, van de ouders heeft ze veel waardering ondervonden, en door allen die met haar samen werkten werd ze hooggeacht. Vanaf de oprichting heb ik de eer en het voorrecht gehad als geneesheer met haar te mogen samenwerken. Met dankbaarheid wil ik haar hier graag gedenken. Geen ogenblik in al die jaren werd onze vriendschap pelijke verhouding verstoord. De uren op "Zonneveld" doorgebracht behoorden tot de gelukkigste van mijn leven. Ik zal haar blijven gedenken als iemand, die niets anders dan het goede wilde, oprecht en trouw, eenvoudig en met een hart van goud, dat weldoen moest.'

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 143