Na het zich terugtrekken en overlijden van Elizabeth van den Broecke groeide Zonneveld door. In 1938 beschikte het over zeventig kinderbedden. De oorlogs jaren vormen een gedwongen intermezzo, waarin nauwelijks aan de doelstelling kon worden voldaan. De gebouwen moesten meerdere keren ontruimd worden. Eerst werd het gevorderd door het Nederlandse leger, toen door de bezetter. De patiënten werden onder meer naar Dennenheuvel bij Ossendrecht overgebracht. In 1946 was alles in oude luister hersteld, er werd zelfs een school opgericht. Het onderwijs op Zonneveld deed zijn intrede. Nadat de tuberculose was teruggedrongen deden de poliopatiëntjes hun intrede. Doordat polio door vaccinaties vrijwel zou uitsterven, werd naar nieuwe doelgroe pen uitgekeken. Het alternatief werd revalidatie en behandeling van spastische kinderen en kinderen met andere motorische handicaps. De keuze voor deze kin- derrevalidatie leidde tot aanpassing van de gebouwen en uitbreiding van het ter- De oorspronkelijk aangekochte villa van Lize van den Broecke voor de kinderop vang. Er werd later een vleugel aange bouwd als uitbreiding van de leefruimte voor kinderen met TBC. Rond 1960 werden de onderste ruimtes ingericht als klaslokalen. Schoolmeester Wester- beke die verbonden was aan Zonneveld hierover: Een slaapzaal of een schoollokaal Het maakt geen verschil Toch leerde ik een heleboel Door ieders goede wil Geen verf meer op de muur of deur Geen raam, dat open kon Geren van muizen door de klas Toch zag ik enkel zon. rein. Er kwamen nieuwe paviljoens, een zusterhuis, een centraal gebouw, een school- en administratievleugel en een instructiebad. Naast de ambulante kinde ren, die alleen overdag op Zonneveld behandeld werden was er in de jaren tachtig van de vorige eeuw een AWBZ-erkenning (Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten) voor 91 kinderen, die daarmee door de overheid gefinancierde permanente klinische verzorging kregen. In 1995 waren dat er nog een dertigtal. Het kinder revalidatiecentrum bood de specialistische revalidatiegeneeskunde, al dan niet in combinatie met de woonfunctie en de mytyl-tytylschool. Het onderwijs werd deel van het totale revalidatieplan. Buiten Zonneveld werden in Zeeuws-Vlaanderen activiteiten ontplooid ten behoeve van kinderrevalidatie.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 144