Sluiting Zonneveld zen.' Doorzetten is hem vooral geleerd op Zonneveld. Hij zegt: 'Ik heb er op eigen benen leren staan. Maar Zonneveld stond op de verkeerde plek, te geïsoleerd, je was te veel afgesloten van de buitenwereld. Diezelfde buitenwereld omarm ik nu.' Zonneveld is een mooie en fijne herinnering. Tien jaar na sluiting ligt bij de voormalige uitgang een zonmotief als gedenksteen. Ed Leeflang heeft de randen gesierd met de tekstregel 'Hier heeft "Zonneveld"gestaan waar mensen leerden leven die anders door de wereld gaan'. Leo Vos was de initiatiefnemer hiervan. Het doek voor Zonneveld viel door een provinciaal plan om de revalidatie te con centreren. In 1989 werd door de Provinciale Staten het Provinciaal Plan Revalidatie opgesteld, dat voorzag in een samengaan van kinder- en volwassenenrevalida- tie. De revalidatievoorzieningen werden geconcentreerd in Goes en Terneuzen. 145 Concentreren en zelfstandig maken, los van de algemene ziekenhuizen, los van Zonneveld. Bij realisatie wachtte een beloning: een klinische voorziening voor vol wassenen in Zeeland. Er moesten knopen worden doorgehakt om tot splitsing te komen. Dat ging niet zonder slag of stoot. Bezorgde ouders waren faliekant tegen de veranderingen. Ouders die soms hun baan en woning elders hadden opgegeven om vlakbij hun kind in Oostkapelle te wonen. Zonneveld had toen een capaciteit van 93 bedden. Ook bij de ziekenhuizen was er weerstand bedden in te leveren. De Stichting Revalidatiegeneeskunde Zeeland (RGZ) was in het najaar van 1989 een feit. In januari 1991 werden de erkenningen van de kinderrevalida- tie (Stichting Zeehospitium Zonneveld) en de volwassenenrevalidatie van de alge mene ziekenhuizen overgedragen aan de RGZ. De volwassenenrevalidatie kent haar oorsprong in het St. Joanna-ziekenhuis te Goes. Thans doet dit voormalige ziekenhuis dienst als wooncentrum met 42 seniorenwoningen.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 147