Zorg op maat Wie komen in aanmerking voor behandeling? Algemeen directeur Paul den Boer: 'Naast aangeboren letsel kunnen er als gevolg van niet aangeboren letsel medi sche problemen ontstaan met als gevolg (tijdelijke) beperkingen die het leven en functioneren van iemand behoorlijk in de war sturen. Revalidatiegeneeskunde kan dan de helpende hand bieden. Voorbeelden zijn: herseninfarct, hartfalen, neuro logische aandoeningen en traumatologie. Verder denk ik aan onze taak bij het "leren leven" met een chronische ziekte als MS of reuma of chronische rugklachten. Een andere aanpak vereist longrevalidatie waar de fysieke conditie centraal staat. Panklare oplossingen zijn niet voorhanden. Belangrijk is het intakegesprek waar een behandelplan wordt opgezet dat afge stemd is op de persoonlijke situatie. Anders gezegd: RGZ biedt zorg op maat.' Een voorbeeld: Hanny Roodenburg die in Lindenhof revalideert heeft drie ope raties aan haar hand ondergaan. Dat gebeurde in Ziekenhuis Walcheren. Reden: immobiliteit van het rechterduimgewricht, ten gevolge van slijtage. Ze wordt nu Hanny Roodenburg: 'Ik voelde me als gehandicapte bij de RGZ niet in een hokje gestopt. in Lindenhof behandeld met als doel: de pijn weg te nemen en haar grijpfunctie (pincetgreep) terug te krijgen. Hanny over haar Goese ervaringen: 'Aan het intake gesprek hield ik een goed gevoel over. Het ging niet alleen over de aard van mijn kwetsuur en mijn beperkingen in relatie tot mijn werk. Ze vroegen ook wat ik niet kon en wat ik leuk vond. Ik noemde pianospelen, koken, tekenen en schilderen. Ze vertelden me dat ze me middelen aan kunnen bieden om ervoor te zorgen dat ik die hobby's weer uit zou kunnen oefenen. Ook attendeerden ze mij op hulpmid delen die me van pas konden zijn. Ik voelde me niet als gehandicapte in een kastje gestopt. Ze willen je terug in de maatschappij, niet alleen in je werk maar ook in je privé-leven, zodat je zo min mogelijk van een ander afhankelijk bent. Je mag niet in een isolement komen en als je erin zit dan halen ze je eruit. Ik dacht: daar ga ik voor. Vanaf het eerste gesprek heb ik me actief en positief opgesteld met als gevolg dat ik voelde dat ik aan de winnende hand was. Ik voelde me sterker worden terwijl ik toch wat onzeker bij de gehandicaptenrevalidatie aanklopte. Je wordt hier als een heel mens gezien en niet als een patiënt met, in mijn geval, een stukke hand. Dat helpt ook heel goed om je zelfvertrouwen terug te krijgen.'

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 149