Een team van deskundigen is aan de RGZ verbonden. Naast de revalidatie artsen bestaan deze teams uit fysiotherapeuten, bewegingstherapeuten, ergotherapeuten, badpersoneel, logopedisten, verpleegkundigen, verzorgenden, activiteitenbegeleiders, diëtisten, maatschappelijk werkers en psychologen. Vaak wordt er methodisch gewerkt en zijn er verschillende fases te onderscheiden, zo als: de observatiefase, de behandelfase die gevolgd wordt door de afrondings- en ontslagfase. Er wordt, als deze behoefte bestaat, samengewerkt met de adap- tietechnicus, de orthopedisch instrument- en schoenmaker. Ook kan de partner van een revalidant bij de behandeling worden betrokken. Bij een herseninfarct van de partner kan dit het geval zijn, daar werkt men met een partnergroep. In de kinderrevalidatie komen daar nog peuterleiders, orthopedagogen en een psychomotorisch therapeut bij. Eén van de behandelvormen binnen de kinder revalidatie is de peuterbehandeling. De behandeling vindt daarbij plaats aan jonge In de jaren zestig maakten de leerlin gen van Zonneveld jaarlijks een boot tochtje. Deze vaart werd aangeboden door BOSK, de bond van ouders van spas tische kinderen. De PSD stelde hiervoor een van zijn veerbo ten ter beschikking, (foto collectie Hans Overduin) kinderen van ongeveer twee tot vier jaar. Door hun lichamelijke beperking heb ben zij meer begeleiding nodig bij hun ontwikkeling dan andere kinderen. Naast de aandacht voor de lichamelijke beperking richt deze behandeling zich op het ontwikkelen van de leermogelijkheden en de sociale vaardigheden van het kind. 'Patiëntenbehandeling', zo stelt Den Boer, 'is anders dan bijvoorbeeld in een al gemeen ziekenhuis. Daar worden de ligdagen, ingegeven door de bezuinigingen, korter. Hier blijven de mensen in de kliniek gemiddeld zo'n twee maanden. Som mige kinderen komen al jaren. Dat schept een band tussen de medewerker, het behandelteam en de revalidant.' Belangrijk zijn verder de vrijwilligers die bruggen kunnen slaan met de maatschap pij. RGZ kan op dit moment een beroep doen op zo'n zestig vrijwilligers. Speci aal voor dit doel is een vrijwilligerscoördinator aangesteld. De Raad van Toezicht, patiëntenverenigingen en de cliëntenraad waken over de kwaliteit van de zorg. De Stichting Vrienden van RGZ richt zich op extra voorzieningen die het revali-

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 150