Hoe hijht hij naar de huidige maatschappij? Den Boer: 'Ik heb altijd interesse gehad in het vraagstuk van de mens in de orga nisatie oftewel personeel en arbeid. Het besturen, de grote lijnen en de externe relaties hebben mijn interesse. Zij geven mijn taak vorm. Ik ben meer navigator dan iemand met oog voor detail. Ik ben een bedrijvenman met een zakelijke benade ring. Wellicht heeft mijn sterrenbeeld Steenbok hiermee te maken. Doorgaans zijn Steenbokken rationeel ingesteld.' Vragen uit de maatschappij koppelen naar het vakgebied, de actualiteit volgen en hierop anticiperen, passen in de strategie van Den Boer. Dat zijn voor hem de bouwstenen. Bouwprocessen om nieuwe diensten en producten binnen te halen, lopen als rode draad door zijn loopbaan. Een gezond financieel beleid en het handhaven van werkgelegenheid werd daarbij nooit uit het oog verloten. Vaak lukte het hem tegen de stroom in nieuwe voorzieningen op te zetten. Paul den Boer: 'Ik mag zeggen dat ik hier redelijk in geslaagd ben.' Paul den Boer, zoon van een KVP-politicus, werd eind december 1944 in Goes geboren. Zijn jeugd bracht hij door in Sas van Gent, waar zijn vader van 1947 tot 1970 burgemeester was. Een gelukkige jeugd: fietsen in colonnes van Sas van Gent naar de HBS in Hulst. De Verkennerij, het schooltoneel, dansen bij de Neger in Terneuzen en feesten in de Glasfabriek gaven zijn jeugd kleur. In Vlissingen volgde hij de Zeevaartschool om daarna als stuurman bij de Koninklijke Pakketvaartmaatschappij te gaan varen. Met zijn theoretisch tweede rang stapte hij over naar de Marineluchtvaartdienst. Als navigator keek hij vanuit het luchtruim naar een wereld die er klein en over zichtelijk uitzag. De maatschappij verandert en verhardt. Individualisering alom. Mensen met een beperking dreigen de dupe te worden. Daar krijgt de RGZ dagelijks mee te ma ken. Den Boer hierover: 'Ik kan je zeggen dat als je in de bloei van je leven een beroerte krijgt, je leven op zijn kop wordt gezet. Je leeft hier bij RGZ onder één dak, je leeft in feite binnen de kliniek in een commune. Daar horen huisregels bij en een instel ling van het personeel dat vraaggericht werkt. Ik ben niet voor een beleid om alles af te sluiten. De twee revalidatiecentra in Goes en die in Terneuzen zijn publiek domein. Ik probeer alles zo open mogelijk te hou den en te doen. Ik wil geen grote hekken rond de gebouwen plaatsen. Dat past niet bij de doelstelling om mensen op te vangen en te helpen.' Den Boer ziet een kentering in de mentaliteit. 'Ik denk in golfbewegingen. Ik zie het sociale gebeuren weer terugkomen.' De sociale gedachte 'Helpt elkaar en draagt elkanders lasten', zal opnieuw terrein winnen, klinkt het uit de mond van iemand die zichzelf links-liberaal noemt.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 152