Documentaire den ditmaal niet volhouden dat dit slechts het verhaal van de boze buitenwereld was, die het allemaal zelf niet had meegemaakt. De essentie van het toneelverhaal was immers afkomstig van hun toenmalige maten. Wie dat waren vermeldde Fre- riks overigens niet. Omdat hij aan sommigen van hen anonimiteit moest beloven. De angst om door de reünistengroep te worden uitgestoten was daar niet vreemd aan. Zijn dankwoord in het tekstboekje richtte hij daarom tot 'alle oud-strijders die de auteur welwillend te woord stonden'. Het leverde bij de discussie na afloop van de vertoning van de documentaire van Gérard Bueters een klein relletje op omdat enkele voormannen der reünisten op hoge toon hun afkeuring over de film uitspraken. Hij zou eenzijdig zijn, want al leen maar aandacht besteden aan negatieve zaken, hij zou vol fouten zitten en dus ver bezijden de waarheid zijn. En dat terwijl die film ook nog eens met subsidie Copyrights: ZNF Lex de Meester van de provincie was gemaakt! Emeritus predikant Jan Kot uit Borssele (schrijver van het in 2002 verschenen boek Van burger tot veteraan, waarin hij zijn eigen, door zelfcensuur vertekende herin neringen aan het bataljon opschreef) riep verontwaardigd uit dat deze film 'een schande' was en dat hij hem zeker niet aan zijn kinderen zou laten zien (alsof deze 80-jarige dat nog kon beslissen voor zijn volwassen kinderen). Overigens hadden de critici wél een punt, toen ze er op wezen dat het bombarde ment op een inlandse markt, waarmee de film eindigt, zeer weinig te maken had met de activiteiten van het Bataljon Zeeland. Dat bombardement was niet door de Zeeuwen uitgevoerd (ze hadden geen vliegtuigen), ze waren alleen toevallig als eersten ter plaatse om te constateren wat voor gruwelijke gevolgen dat bombar dement op die markt had gehad. Deze, verder voortreffelijke en afgewogen do cumentaire eindigt daardoor met een gebeurtenis die er met de haren bijgesleept lijkt en die bovendien de vastgeroeste ontkenners van alles wat naar kritiek op het Bataljon Zeeland zweemt een schot voor open doel biedt.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 158