Film by the Sea Matchmaker' Middelburg kende onder de noemer Zeeland Nazomer Festival een Zeeuws film festival. Dat had een paar jaar aardig gedraaid, maar echt goed van de grond ge komen was het nooit. In het bestuur van de Zeeland Nazomer Festival zat Mineke van Gelder, echtgenote van de Commissaris van de Koningin en vooral filmlief hebber. Zij belde Weststrate met de vraag of hij zin had om dat festival onder zijn hoede te nemen. Er was subsidie, maar er was geen duidelijk plan. In een paar maanden tijd was dat er wel. Samen met Middelburger Leo Flannewijk, die toen programmeur was van het Rotterdamse filmtheater Lantaren/Venster, ontwikkelde Weststrate een concept voor het allereerste filmfestival Film by the Sea. Het werd gehouden van 14t/m 19 september 1999, het trok 12.000 bezoekers en het was meteen spraakmakend met gasten als Peter Greenaway en Franco Zeffirelli. Er was een goed bestuur met aan het hoofd Hedy d'Ancona, die zich van meet af aan een perfecte ambassadeur van Film by the Sea toonde. Het was even wennen voor de Zeeuwen: ze kwamen uit nieuwsgierigheid, geno ten vanaf het eerste moment van de galapremières, ook van de rode lopers en de camera's die het vastlegden. De opdracht voor de mensen die het festival organiseerden was: meteen groot aanpakken, geen half werk, zorgen dat erover gepraat wordt en dat iedereen in Nederland het festival met eigen ogen wil gaan zien. In 2005 is het aantal festival bezoekers gestegen tot 37.000. Als dit verhaal verschijnt is de achtste editie van Film by the Sea net achter de rug. Terwijl we zo zitten te praten op het zonovergoten terras in Zuid-Frankrijk, merk ik dat de toon van het gesprek verandert. Het aarzelende van aan het begin is weg, hij krijgt aardigheid in het vertellen en als we op het punt aankomen van het succes van het filmfestival in Vlissingen is het vooral de trots die doorklinkt in zijn woorden. Niet alleen op wat hij bereikt heeft, maar ook de trots op mensen die hij om zich heen verzamelt om die klus te klaren, elk jaar opnieuw in september. 'Je moet mensen de kans geven hun talenten te ontwikkelen. Geef ze een idee en kijk wat ze ermee doen. Het is boeiend om te zien hoe ze je verrassen met onver moede capaciteiten. Voorwaarde is wel dat je initiatief toont. Er is niets zo erg als iemand met talent, die op de bank blijft zitten wachten tot iemand het ontdekt.' Een van de bestuursleden van Film by the Sea, regisseur en producent Hans Pos, omschrijft hem als een 'matchmaker', een man met een antenne voor mensen en hun kwaliteiten. Een man die met de juiste opstelling elke wedstrijd weet te win nen, die als een schaakgrootmeester altijd een paar zetten vooruitdenkt, en vrijwel zeker is van de winst. De Commissaris van de Koningin voor Zeeland Wim van Gelder vindt hem een be langrijk man voor de provincie, een man met grootse ideeën, een groot empatisch vermogen, een man die in staat is om mensen om zich heen te enthousiasmeren. Dat laatste was me ook al eerder opgevallen, mensen doen graag iets voor Ad Weststrate. Daarover zou je natuurlijk kunnen zeggen dat mensen dat doen om-

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 167