Het was een spannende tijd. Ik was bij Dow Chemical Terneuzen een leiding aan het afzinken toen ik aan boord werd gebeld vanuit Rijswijk. Het was iemand van Directie Noordzee die allerlei vragen had over onze offerte. Ik voelde dat we goed in de race lagen. Er waren twaalf gegadigden maar uiteindelijk maar twee inschrij vers, de combinatie Wijsmuller-Smit en Noordhoek.Op een dinsdagochtend moest ik onze offerte komen toelichten in Rijswijk. Ik schrok nogal toen ik binnenkwam. Er zat een enorme club waar ik tegenover kwam te zitten. Mensen van Rijkswater staat, van diverse ministeries, van de Argentijnse Marine en Italianen, want Italië was op dat moment voorzitter van de EU. Het beantwoorden van de vele vragen kon gelukkig in het Nederlands. Dat gesprek verliep heel positief maar toen begon Wijsmuller te lobbyen bij de politiek: "Noordhoek is toch veel te klein om die klus te doen. Wij hebben veel meer ervaring, enz.'" Het werd juli 1992 en Leen Noordhoek werd onrustig. Hij belde naar Directie Noordzee en zei: 'ik moet het nu weten, want als ik het werk deze winter wil Het bergen van olie uit de Bahia Paraiso op Antarctica was voor Noordhoek een prachtklus, zowel technisch als financieel. doen moet ik nu beginnen met mijn equipment te regelen.' Hij kreeg de klus. Er moest aan zeer omvangrijke milieueisen worden voldaan. Er werden speciale bergingsvaartuigen ontworpen die vrijwel geluidloos konden werken. Dit om de kolonies broedende pinguïns en reuzenstormvogels niet te verstoren. In het najaar van 1992 staan er koppen in de kranten als 'Nederlandse duikers bergen olie uit wrak bij Zuidpool' en 'Noordhoek gaat op Zuidpool olie uit tanker pompen'. Kran tenberichten met een hoog Hollands Glorie-gehalte. Leen Noordhoek: 'Met al onze equipment voeren we naar Buenos Aires. We had den alles in reserve bij ons, tot scheepsmotoren aan toe. Daar werden we fantas tisch ontvangen, zowel door de Argentijnse Marine als door de Nederlandse Am bassade. Ik heb nog nooit zulke aardige mensen ontmoet als die marineofficieren, we hadden er zes geweldige weken. Afspraak was dat de Argentijnse Marine een schip ter beschikking zou stellen waar al onze spullen mee naar Antarctica moest worden verscheept. Maar al snel bleek dat de Argentijnen straatarm waren. Op zekere dag gingen we naar het schip en ik schrok me rot. Het bleek een vieze

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 16