naamsbekendheid ouwe kolenboot die voor het laatst gebruikt was in de Falklandoorlog. We heb ben zelf nog de kolen eruit staan scheppen. Er lag allerlei afval op het achterdek. Ik eiste dat dat eraf moest, ons hele project had immers een hoog milieugehalte en dan moet het schip waarmee je het doet er ook goed uitzien. Er werd schoon schip gemaakt, maar ik vrees dat het afval achter het eerstvolgende heuveltje is gekieperd. Ons vertrek uit Buenos Aires was een mooie show. In Ushuaia, het meest zuidelijke puntje van Zuid-Amerika kwam de bemanning aan boord. Ook John Coosen van Rijkswaterstaat, die de Milieu Effect Rapportage moest maken van het hele project. Ik bespaar je de details, maar het bergen van de olie uit de Bahia Paraiso was een prachtklus, zowel technisch als financieel.' De verwachte 'exposure' blijft niet uit. In 1993 krijgt Nederland vanwege het succesvolle Bahia Paraiso-project een be langrijke Europese Milieuprijs. Dat gebeurt in een bijeenkomst in het paleis op de Dam in Amsterdam in aanwezigheid van koningin Beatrix en prins Claus. Datzelfde jaar wint Leen Noordhoek, zoon van een schipper van Zuid-Beveland de publieksprijs Nederlands Manager van het Jaar. Leen vertelt daarover: 'Eerst heb je dan al met allerlei deskundigen gesproken. Die willen alles weten. Of je financieel gezond bent, of je een goed personeelsbeleid voert, het innovatieve karakter van je bedrijf, enz. We bleven met zes man over en die moesten door de mangel. We moesten allemaal nog een keer ons bedrijf presenteren voor een zaal van 650 man. Dat was in Noordwijk. Daar zaten zware jongens als minister Kok en Rinnooy Kan bij. Toen ik daarvoor stond, dacht ik: "Wat ben ik begonnen?" Maar ik won de publieksprijs Manager van het Jaar.' Leen blijft de nuchtere calculerende ondernemer: 'Tijdens dat hele proces moest ik steeds denken: 'Dit kost me allemaal veel te veel tijd.' Ook krijgt Leen dat jaar de Creativiteitsprijs van de Zeeuwse Kamer van Koophan del. Hier eindigde het eerste gesprek met Leen Noordhoek en zijn schoondochter Annemarie. Annemarie geeft na afloop subtiel maarduidelijkaandatwehet alleen nog maar over het verleden hebben gehad en nog met geen woord gerept hebben over het huidige bedrijf, laat staan over de toekomst. Maar ja, wat wil je ook? Wanneer twee Zeeuwen van rond de zestig, waarvan uw verslaggever ook nog een Deltadienst-verleden heeft, praten over het Deltaproject en alles eromheen. In het tweede gesprek richten we het vizier op het heden en de toekomst. Anno 2006 is Noordhoek een world wide opererende firma met drie werkmaat schappijen. Er zijn 65 medewerkers in vaste dienst en in drukke tijden tot zo'n 100 man op contract. De hoofdvestiging is in Zierikzee, er zijn nevenvestigingen in Great Yarmouth en Singapore.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 17