De laatste commissie Terra sigillata 'p.a.' in dienst bij de provincie Zeeland. Een goed moment om in de, tussen ge boomte en struikgewas verdoken bungalow van het echtpaar Trimpe Burger te Oostkapelle, eens terug te kijken en een geïmproviseerde balans op te maken. Van hoe het was in vergelijking met nu. Geen loos tijdverdrijf: 'JATB', zo door velen genoemd wegens zijn ondertekening van talloze briefjes en memo's met deze ini tialen, ging immers na zijn pensionering niet 'rusten', maar bleef geïnteresseerd en betrokken bij de Zeeuwse archeologie en, in bredere zin, bij het cultuurhistorisch circuit in deze provincie. In de afgelopen twee decennia zag Trimpe Burger veel veranderen, en niet al tijd ten goede, naar zijn smaak. De verandering van onderzoeksarcheologie naar archeologische monumentenzorg en 'beleidsarcheologie' die hij zag voltrekken, wekt bij hem weinig geestdrift. 'Ik ben eigenlijk blij dat ik eruit ben', stelt hij onomwonden vast/Tegenwoordig ben je als archeoloog een echte ambtenaar. Zelf hou ik meer van onderzoek en studie, en ook van een beetje romantiek in het vak.' Het nieuwe archeologische bestel in Nederland heeft een grote plaats ingeruimd voor 'marktwerking'. Archeologische bedrijven worden ingeschakeld voor doorgaans kort, aan infrastructurele of bouwkundige projecten gekoppeld onderzoek. Ook hierbij plaatst Trimpe Burger kanttekeningen. 'Er dreigt een grote vervlakking', vindt hij. 'Een archeoloog uit Groningen reist bijvoorbeeld af naar Zeeland, voert hier een opgravinkje uit en vertrekt vervolgens weer naar een an dere provincie. Zo iemand heeft natuurlijk geen degelijke kennis van de regio. Je moet door jarenlange ervaring vertrouwd raken met een bepaalde streek. Zelf ken ik die grond hier als m'n broekzak, omdat ik er opgroeide en tientallen jaren actief was. Zo had ik bijvoorbeeld de karolingische ringwalburg van Domburg al aange boord, lang voor de officiële opgraving na mijn pensionering.' Het briefhoofd dat Trimpe's spotlust wekte behoort aan de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland te Middelburg, het Zeeuwse erfgoedhuis dat behalve archeologie ook zaken als streektaal, geschiedbeoefening, museumwezen, monumentenzorg en erfgoededucatie in zijn pakket heeft. 'Geïntegreerd werken' is in recente jaren nu eenmaal een veelbezongen ideaal van de nationale en dus ook Zeeuwse erf goedwereld. 'Ik denk niet dat ik er tegen zou kunnen', meldt Jan Trimpe Burger opgeruimd. 'Destijds had ik al moeite met de aanstelling van een museumconsulent in Zeeland. Dat vond ik een functie die vooral bestond uit adviseren, rondreizen en vergaderen, terwijl het echte werk toch in de musea zélf gedaan moet worden. Catalogiseren, vergelijken, presenteren: gestaag werken aan je collectie en je presentatie.' Nog altijd wordt van verschillende kanten een beroep gedaan op Trimpe Burger. Het leestafeltje naast zijn gemakkelijke stoel bewijst het. Er liggen publicaties op die hem zijn toegestuurd: een archeologische catalogus, een kleine monografie over sporen van de Kelten. 'Ik word geacht het gelezen te hebben', zegt Trimpe.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 190