Seatec Underwater Systems B.V. De derde poot van Noordhoek is Seatec Underwater Systems B.V. Leen: 'Seatec maakt eenmalige producten in opdracht van overheden en aan nemers.' Annemarie: 'Dat klinkt misschien eenvoudig, maar Seatec is een club van slim me Willie Wortels die technische oplossingen ontwerpt en ook realiseert voor de meest ingewikkelde problemen. Eigenlijk is het gewoon onze innovatiepoot.' Leen: 'Een mooi voorbeeld is de ontwikkeling van zuigankers. Normaal moet je in de zeebodem heipalen slaan als fundering onder een boorplatform. Dat is zeer kostbaar. Er zijn ook kleine gas- of olievelden die na een jaar of vijf uitgeput zijn. Maar vandaag de dag is energie zo duur dat het toch de moeite waard is om die velden te exploiteren. Daar hebben wij in samenwerking met Shell zuigankers voor ontwikkeld. Het principe is simpel. Als je een blikje op de zeebodem zet en je zuigt dat vacuüm dan hecht zich dat muurvast aan de bodem. Nou, zo'n blikje in het Foto links: Het hoofdkantoor van Noordhoek in Zierikzee. Foto midden: Onderwateriassen. Foto rechts: Duiken bij Sachalin, de aanleg van een oilplant voor Shell. groot is een prima fundering voor een platform. Is het veld uitgeput, dan breng je weer lucht onder het zuiganker en je kunt het elders hergebruiken. Je snapt, dat is veel goedkoper dan overal heien.' Een innovatie waar ze heel trots op zijn is het TUP-Diving System®. Drie duikers worden onder druk in een gesloten TUP naar 100 meter diepte gebracht. Een maal op de juiste diepte aangekomen wordt met een speciaal gas de juiste druk bereikt waarna twee duikers de TUP kunnen verlaten. Ze kunnen dan veel langer doorwerken dan vroeger. Eén duiker blijft stand-by. Als het werk klaar is komen de twee duikers naar binnen en tijdens het opstijgen wordt de druk in de bel al verlaagd. Eenmaal boven wordt de TUP aangesloten aan een transferkamer die op gelijke druk is gebracht als de TUP. De drie duikers doorlopen vervolgens in fasen het decompressieproces. Maar inmiddels kan een nieuw duikteam alweer gebruik maken van de TUP. Zoals bij veel innovaties van Noordhoek is op de TUP octrooi aangevraagd. Ongeveer de helft van wat Seatec ontwikkelt, gebeurt in opdracht van de andere Noordhoek-B.V.'s.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 19