Scheldekanker Asbest: ideaal isolatiemateriaal asbest van een nuttige delfstof naar een kwaardaardig gif een Walcherse aangelegenheid was. Nu de epidemie van het kwaardaardige mesotheli- oom over haar hoogtepunt heen lijkt te zijn, kijkt oud-huisarts Ad van Dijk terug op de acties van Planteydt en Stumphius. In het begin van de jaren zestig viel het de Middelburgse patholoog-anatoom dr. Planteydt op dat er een abnormale toename was van het aantal slachtoffers van het zeldzame pleura-mesothelioom, een kwaadaardige woekering van het borstvlies. Deze tumor bleek voornamelijk voor te komen bij werknemers van de scheepswerf De Schelde in Vlissingen, speciaal bij mensen die in contact waren geweest met asbest. In plaats van de moeilijke naam kwam daardoor de uitdruk king 'Scheldekanker' in gebruik. Omdat aan het ontstaan van mesothelioom een incubatietijd voorafgaat van vijftien tot vijftig jaar heeft het lang geduurd voordat het duidelijk werd dat naast de bekende beroepsziekte asbestose, een soort stof- long zoals ook voorkomt bij mijnwerkers, het kwaardaardige mesothelioom een aparte ziekteëenheid was. Zeer fijne asbestvezels die worden ingeademd kunnen dus kennelijk de barrière van nauwe luchtpijptakjes met trilhaarepitheel passeren en doordringen tot in de longblaasjes. Vervolgens zien ze daar kans om tussen de bekledingscellen door het borstvlies te bereiken en dat te prikkelen tot vochtafscheiding en littekenvorming. Een natte en droge pleuris kenden we al bij een tuberculeuze besmetting. Dat be tekende een lange kuur in het sanatorium. Maar het mesothelioom verliep anders. De long wordt langzamerhand ingekapseld in een hard bindweefselpantser dat de ademhaling belemmert en uiteindelijk fataal wordt. Op de röntgenfoto van de longen is een brede schaduwband te zien en een proefpunctie tussen de ribben resulteert in liters vocht of een knarsend littekenweefsel. Het gebruik van asbest is rond de Tweede Wereldoorlog sterk toegenomen en dat houdt in dat na een incubatietijd van vijftien tot vijftig jaar in de jaren zestig een onverwachte uitbraak kon optreden. Dit staat hier nu zo vanzelfsprekend, maar het heeft veel hoofdbrekens gekost voordat onweerlegbaar was aangetoond dat mesothelioom het gevolg was van het inademen van asbestvezels. Daar was ook wel enige moed voor nodig, omdat internationaal vermaarde leermeesters be weerden dat zelfstandig mesothelioom niet bestond, maar altijd een uitzaaiing was van een tumor elders in het lichaam, als je maar goed genoeg zocht. Asbest werd in de scheepsbouw gebruikt als ideaal isolatiemateriaal, vooral in oorlogsschepen, zoals in onze laatste kruiser de 'Zeven Provinciën', die volgepakt zat met asbest en die in 1976 aan Peru is verkocht, waarbij de asbest nadruk kelijk aan de orde kwam. Vroeger kwam ook in vrijwel elk huishouden een as- bestplaatje voor om er voor te zorgen dat de pan met melk niet aanbrandde op het gasfornuis. En dan eterniet, een ideaal bouwmateriaal van asbestvezels met cement. Vuurvast, waterafstotend en het geleidt geen elektriciteit. De naam is

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 200