Proefschrift niet voor niets afgeleid van 'eternity' oftewel 'eeuwigheid'. Het was gemakkelijk te verwerken als bouwplaat of als golfplaat voor dakbedekking. Eterniet werd ook gebruikt voor plantenbakken, en bij tuinmeubilair, vloerbedekking, waterleiding buizen, remvoeringen en koppelingsplaten. Alle kans dus om in je leven een keer asbestvezels te hebben binnengekregen. Toen dr. Planteydt zijn waarnemingen deed nam hij uiteraard contact op met de bedrijfsarts van de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Dat was dokter Stum- phius, die toch al een voorliefde had voor het jaarlijks doorlichten van de longen van de werknemers. Stumphius stapte naar de directie van de scheepswerf, die Doucheprocedure. bekend stond vanwege haar welwillende houding ten opzichte van de Bedrijfs geneeskundige Dienst. Ze vond het niet leuk dat het productieproces kennelijk gevaar opleverde voor de gezondheid van de werknemers. Ze zegde alle steun toe aan verder wetenschappelijk onderzoek en bood daarvoor ook de nodige facilitei ten. Stumphius wilde graag op dit onderzoek promoveren, want er was internati onaal nog nooit een proefschrift over mesotheiioom verschenen. Weliswaar was internationaal het verband tussen mesotheiioom en blootstelling aan asbest door Wagner e.a. aangetoond in een artikel in de British Journal of Industrial Medicine 17 (1960) en eerder door Van der Schoot in het Nederlands Tijdschrift Genees kunde 102/103 (1958). Dat had echter in Nederland niet geleid tot het inzicht dat asbest zo gevaarlijk was. Een groot voordeel voor het onderzoek hier was dat Wal cheren een duidelijk begrensd gebied was met één ziektebron en waar alle artsen, de patholoog-anatoom, internisten en huisartsen elkaar persoonlijk kenden, hun patiënten kenden en goede contacten met elkaar onderhielden.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 201