Het hoogtepunt van de mesothelioomepidemie lijkt nu voorbij, dus de bescher mende maatregelen hebben resultaat, al weetje door de lange incubatietijd nooit zeker hoe lang er toch nog nieuwe gevallen zullen opduiken. In 2000 werd het Instituut voor Asbestslachtoffers opgericht om de juridische bij stand te bundelen en schadeclaims te ondersteunen. De Eternitfabriek heeft zich onlangs verantwoordelijk getoond voor omwonenden en voor slachtoffers die zijn gemaakt doordat wegen met eternietpuin zijn verhard. In mei 2006 werd er een landelijk Meldpunt Asbest ingesteld. Het werk van de Walcherse medici Planteydt en Stumphius heeft ervoor gezorgd dat er niet nog veel meer asbestslachtoffers zijn gevallen en ook hebben ze een aanzet gegeven tot een oplossing van het probleem. Over de ervaringen in Zeeland en wat eruit voortvloeide publiceerde dr. H.T. Planteydt in het Archief 2000 van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen het artikel 'Asbest in een bedrijfsbevolking in de tweede helft van de twintigste eeuw'. Dat de asbestproblematiek nog steeds actueel is blijkt wel uit de affaire Otapan. Jarenlang lag het aan de ketting in Amsterdam. Het zou uiteindelijk in augustus 2006 in Turkije gesloopt worden. De Turkse autoriteiten weiger den het schip echter toe te laten, omdat het in plaats van 1.000 kilo maar liefst 54.000 kilo kankerverwek kende asbest bevat. Foto: ANP, Cris Hake. Asbest is een verzamelnaam voor verschillende soorten minerale vezels, waarbij sommige tien keer zo gevaarlijk zijn als de andere Om de wetgeving niet te ingewikkeld te maken is in 1993 alle asbest in de ban gedaan.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 203