Voorbereidingen ste, uwe roemrijkste herinneringen zijn verknocht.VLISSINGERSi Deel dan met een vaderlandslievend hart, dat altijd voor den roem uwer vaderen klopt, in de vreugde van dit plegtige oogenblik. De wens dat het beeld datzelfde jaar nog geplaatst zou worden ging niet in vervul ling. De gieterij had zeker vier maanden nodig voor het gieten en het opwerken, en ook Roijer liep uit op zijn planning. Het zou zelfs nog langer dan een jaar du ren. Roijer bracht daarnaast nog veranderingen aan in het ontwerp. Zo schreef hij aan de Commissie dat 'de hand van den Held met den duim in de zijde fikzer en manhaftiger is uitgebeeld en een geheel ander motief heeft verkregen. In plaats van laarzen: kousen en schoenen, het hoofd meer voorovergebogen en zoo meer der kleinigheden. De 'plechtige ontblooting' van het standbeeld op het plein achter het Rondeel, 25 augustus 1841; steendruk.(Historisch-topografische Atlas Gemeentearchief Vlisslngen) Op 13 maart van 1841 vertrok het model per schuitvaart uit het atelier van Roijer naar de gieterij van Paul van Vlissingen en Dudok van Heel. Vier maanden later was het dan zover. Het is weer de Vlissingsche Courant die ons bericht: 'thans van den vorm en het omkleedsel ontdaan niet alleen volkomen is gelukt, maar dat den uitslag de verwachting verre heeft overtroffen. Op tien augustus kwam onder groot 'vreugdebedrijf' het beeld aan in de haven van Vlissingen, getrokken door het koninklijke stoomjacht De Leeuw. De Commissie begon langzamerhand een beetje zenuwachtig te worden. De voor bereidingen voor de festiviteiten rondom de onthulling waren in volle gang: een

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 210