De ontblooting De Vlissingsche Courant van 27 augustus deed uitbundig verslag van de 'ont blooting' twee dagen eerder. De stad liep vol. Als van ouds werd het koninklijk gezelschap opgewacht aan de Rammekenspoort om vervolgens naar het stadhuis aan de Houtkade te gaan. Van daar ging het naar de St.-Jacobskerk, waar de feestredenaar en hoogleraar Des Amori van der Hoeven alles uit de retorische kast haalde en stelde De Ruyter als 'vaderlandslievenden vlootvoogd, deugdzaamen mensch en edelen Christen' al op een symbolisch voetstuk. Daarna was het de beurt aan de 80 zangers en het 51 leden tellende orkest om de De Ruyter-cantate ten gehore te brengen. Na de festiviteiten in de St.-Jacobskerk ging het met een piket mariniers voorop naar het plein, waar een viertal 'vaderlandsche vlaggen' het 'heerlijk kunstgewrocht' verhulden. Trots vertelt de verslaggever dat de vier vlaggen gelijktijdig en met 'snelheid naar de toppen van een viertal rond het beeld geplaatste staken' werden gehesen. Dit was wel iets anders dan de wanvertoning De Engelse haven gezien vanaf de Zeilmarkt richting de Voorhavenmet op de achtergrond het standbeeld, cir ca 1850; aquarel. (Historisch-topo- grafische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) bij de onthulling van het standbeeld voor Rubens in Antwerpen: '[men] heeft daar lang zien sjouwen en martelen, eer de gespannen verwachting van het publiek vervuld werd.' Na de onthulling brachten een veertigtal matrozen een matrozen lied ten gehore en kweet dominee en oud-commissielid Pieter Johannes Zijnen zich van zijn taak met een toespraak. De koning en de prinsen kregen vervolgens een verguld zilveren afdruk van de fraaie gedenkpenning; met op de ene kant het standbeeld en op de keerzijde het onvermijdelijke wapen van Vlissingen: de fles. Vervolgens toog het gezelschap in het kielzog van de koning naar de tentoonstel ling, die in het Weeshuis aan de Breestraat was ingericht. De koning was zo onder de indruk van een schilderij van de Goese schilder Adrianus Wulffaert, die op tref fende wijze De Ruyters laatste ademtocht had vastgelegd, dat hij het schilderij ter plekke kocht. Het niet misselijke prijskaartje dat aan het schilderij hing bedroeg 1.500. Daarna bracht de koning nog een bezoek aan de rijkswerf.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 212