Instandhouding In oktober keert de rust weer: alle materialen voor de tentoonstelling waren 'heel huids' naar de eigenaren teruggekeerd. Uiteindelijk bedroegen de totale kosten die met de oprichting gemoeid waren 15.217,21; hierbij waren ook de fes tiviteiten inbegrepen. In april 1842 stond de inkomstenteller nog 'slechts' op 9.847,78; maar hier moest nog bij worden opgeteld de bijdragen van het Ko ninklijk Huis, de intekeningen via de departementen van 't Nut en de bijdrages van genootschappen en particulieren. Intussen had de Commissie een Gedenkschrift het levenslicht laten zien, waarin de totstandkoming van het beeld uit de doeken werd gedaan. Van dit boek werden er bijna duizend bij voorintekening verkocht, waarvan een groot deel in de koloni ën. In juli 1844 vertrok het schip Rotterdam naar Batavia met aan boord drie kisten gevuld met boeken. De kisten waren genummerd: R1R2 en R3. Drie jaar later zou het geld voor de boeken uit Batavia pas de bestemming Vlissingen bereiken. Het batig slot van dit boekenproject bedroeg 1.616; een bedrag dat gebruikt zou worden voor het onderhoud aan het standbeeld. In 1849 werd de Commis sie voor plaatsing van het standbeeld officieel ontbonden, de archieven werden - zoals het hoort - netjes bij het bestuur ingeleverd. Vervolgens stelde het bestuur een commissie in voor de instandhouding van het beeld. In 1877 werd er een plaquette toegevoegd aan het voetstuk - De Ruyter was toen 200 jaar dood en dus reden voor een kleine herdenking. In die tijd gingen er ook al stemmen op om het beeld te verplaatsen naar het Keizersbolwerk. Het zou echter nog tot 1894 duren eer De Ruyter zich op het Keizersbolwerk zou laten hijsen. Nog een laatste bespiegeling. In het begin van de 21ste eeuw zijn standbeelden allang geen symbolen meer van een nationale identiteit. Je moet zelfs oppassen om als beeld geen kopje kleiner gemaakt te worden: een smetje in je verleden is snel gevonden. Soms moetje genoegen nemen met een andere plaats in de stad, zeker in Vlissingen. Hooguit word je nog ingezet als boegbeeld om toeristen te trekken. Ja, ook Michiel de Ruyter is onderhevig aan inflatie.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 214