Jos Boogaard is een oude rot in het vak al was hij liever gaan varen. Behalve de twee jaar voor de marine heeft zijn werkzame leven zich op het land afgespeeld. Hij kan er nog spijt over hebben. Als boerenzoon moest hij al vroeg op het land werken. Lagere Landbouwschool, Middelbare Landbouwschool, cursussen. Na zijn varende militaire diensttijd kwam hij in dienst bij Bram Simonse, de vader van Jan. Zo raakte hij betrokken bij het loonwerk. Trekkerchauffeur, combinemachinist. Hij deed het tot 1987. Toen moest het bedrijf inkrimpen. Tot 2002 werkte hij bij een aannemer in Grijpskerke. Maar toen zoon Ronald in '98 met Allard Vader het spul van Jan Simonse overnam was hij er in de oogsttijd steeds bij om mee te werken. Daar kreeg hij gewoon verlof voor. Meer dan dertig jaar ervaring op een combine heeft hij. 'Je moet er gevoel voor hebben. Eén zijn met de machine', zegt hij. 'Er komt veel bij kijken, de snelheid, de snelheid van de haspel, het afstellen van de zeven en de wind, het toerental van de dorstrommel. Het luistert erg nauw.' Die zaterdag in juli was tevens de laatste dag van de tweede hittegolf. Allard Vader heeft gelijk dat het per jaar kan verschillen. Maar toch was de graan-, papaver- en graszaadoogst van 2006 extreem vroeg binnen. Jos, die het wat meer jaren kan overzien, noemt het uitzonderlijk. Juli 2006 heeft met zijn hoge gemiddelde temperatuur, zijn hoogste dagtempe ratuur - 37,1 graden in Westdorpe -, zijn geringste neerslag - ondanks lokale uitzonderingen - in weerkundig opzicht geschiedenis geschreven. Op de laatste dag van die maand eindigde de tweede hittegof van het jaar. De volgende dag begon het te regenen.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 219