Theo: 'We hebben altijd de beide voeten op de grond gehouden, bewust van wat een collega ooit zei: "Weetje hoe je in de kunsthandel een klein kapitaaltje kunt krijgen? Door meteen groot te beginnen".' Frans: 'We zijn klein gebleven door klein te blijven.' Zo komen we vanzelfsprekend op het onderzoek dat Theo en Frans al jaren doen naar soort, oorsprong en datering van het papier dat In de zeventiende eeuw gebruikt wordt door kunstenaars. Het gaat zover dat ze ook de Europese papier stromen in die tijd in kaart brengen. Hij is er vanaf 1985 mee bezig, een paar jaar later had hij de apparatuur en is hij begonnen de Rembrandt-prenten in het Rijksmuseum te fotograferen met rönt genapparatuur. Frans is er als professioneel kunsthistoricus bijgekomen. Theo: 'Op een gegeven moment was het zo dat we alle watermerken van Rem brandt hadden en van vele anderen, maar het was nodig een onafhankelijk re ferentiekader te hebben, een manier om etspapier en watermerken te kunnen koppelen aan ander papier uit die tijd. Dus moeten we een algemeen watermer- kenboek maken en dat is ondertussen in het eindstadium. Zo zijn we hier via via in het Zeeuws Archief terecht gekomen. Daar fotograferen we dus alle ingekomen stukken van de Zeeuwse Staten. Die worden per jaar bewaard, netjes op datum. Daar maken we een röntgenfoto van, vergelijken het watermerk met onze data bank en zoeken waar het papier vandaan komt. Zo blijkt dat een brief van Maurits, opgesteld op het strand van Nieuwpoort in 1600, geschreven is op papier uit een klein plaatsje in Zuid-Duitsland, in de buurt van Bazel. We lokaliseren als het kan de molen, de plaats of de streek en zo komen we uit de cirkelredenering van het Rembrandtpapier en krijgen we een algemeen watermerkenboek dat de papier handel van de zeventiende eeuw in kaart brengt. Dit is natuurlijk het begin, een indicatie, wantje zou het moeten baseren op nog meer archieven. Zo blijkt dat er in ons land vrijwel geen papier gemaakt werd omdat er geen energie was.' Rina: 'Papier is hier heilig.'

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 37