Theo Laurentius - geboren 12 december 1936 te Voorschoten. Na het Rijnlands Lyceum te Wassenaar studeerde hij van 1959 tot 1963 aan de Haagse Koninklijke Academie voor Beel dende Kunst, afstudeerrichting grafische en typografische vormgeving. In 1970 trouwde hij met Rina Oosterman. Na als volontair grafisch ontwerper gewerkt te hebben bij de Sijthoffpers, richtte hij in 1963 een kunsthandel op, gespecialiseerd in vrije grafiek en tekeningen. Hij was voorzitter van de jaarlijkse Delftse Antiekbeurs en bestuurslid van de Vereniging van Handelaren in Oude Kunst in Nederland (1974 - 1992). In 1964 richtte hij als partner de uitgeverij Canaletto te Alphen aid Rijn op. Van 1986 - 1992 was hij docent kunstgeschiedenis aan de Haagse Academie. Van vele instellingen was hij voorzitter of bestuurslid, vele keren was hij jurylid of stelde hij tentoonstellingen samen. Zijn lijst van publicaties sinds 1966 is omvangrijk: talloze bijdragen over prentkunst en papier, over etsen en watermerken. Terugreis van een uitzending van Kunst Kitsch getekend door Theo Laurentius. Fred is Fred Brom, juwelier; Bram is Bram Aarde werk, zilverspecialist; John is John Hoogsteger, oude meesters; Ivo is Ivo Bouwman, negentiende en twintigste-eeuwse schilderijen. Bij het grote publiek werd hij bekend ais vaste expert in het TV-programma Tussen Kunst Kitsch 1984-2004). In het Rembrandtjaar (2006) is rond hem een programma gemaakt over Rembrandts etsen. Aanvankelijk was zijn kunsthandel gevestigd in Voorschoten, daarna van 1972-1981 in Zalt- bommel in De luis aan de ketting, een oude herberg. Van 1981 tot 2001 was Kunsthandel Laurentius gevestigd in de Orangerie van kasteel Duivenvoorde te Voorschoten. In dat jaar verhuisde het bedrijf naar Middelburg waar de Kunsthandel sindsdien gevestigd is in het pand 's-Hertogenbosch van de voormalige Bank Hondius aan de Vlasmarkt. Voor het boek over de kunstenaar-etser Cornells Ploos van Amstel 1980) ontving hij (als een van de auteurs) de Buchellus-prijs van de Nederlandse Kunsthistorici. 'De Boekenwereld - Tijdschrift voor boek en prent' besteedde in december 2003 ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de kunsthandel uitvoerige aandacht aan Theo Laurentius en zijn oudste zoon Frans, die ondertussen partner is in de zaak.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 39