fllarollepiit niks hebben van dat gedoe van Rudolf Steiner. Hij is vooral praktisch. Liefde voor de natuur is zijn motief. Zijn tegendraadsheid voedt zijn verzet tegen het gang bare. Met zijn 'doorzetterigheid' heeft hij veel weten te bereiken. Jan de Zwart woont nu op Marolleput onder Nieuwvliet. Het is meer een naam dan nog een buurtschap. Ja, vroeger, in de jaren zestig van de twintigste eeuw, stonden er nog achtenveertig huisjes voor boerenarbeiders en wat ouderen. Er was ook een cafeetje. De arbeiders zijn weggetrokken naar Rotterdam en de ou deren gingen naar een comfortabeler onderkomen met gas, water en elektriciteit in Oostburg. Bijna alles werd afgebroken, op een paar huisjes na, die recreatiewo ning werden. Nieuw in Marolleput is de bedoening van Jan. Gedeelte van een fragment van de 'Heraldische' kaart van het Brugse Vrije, geschilderd door Pieter Pour- bus tussen 1561 en 1571. Het geeft een beeld van West-Zeeuws- Vlaanderen in de tweede helft van de 16de eeuw. Een marolle is het lokale woord voor een waterhoen of een meerkoet. Het heeft niks te maken met de beroemde Brusselse volkswijk. Daar is de naam afgeleid van de zusters Maricollen, die er zich in de achttiende eeuw vestigden om de armen te verzorgen. Volgens Jan de Zwart heet het hier oorspronkelijk 'Morelleput', naar een vluchthaventje uit de dertiende eeuw langs een Zwingeul, dat na afdamming een brakke put met zeekraal en andere zoute vegetatie werd. 'Morelle' wijst naar zuur of bitter en later is het verbasterd tot de naam van dat waterhoen. Jan de Zwart kan het weten, want zijn passie voor de natuur heeft hem ook tot liefhebbe rijen als archeologie en historische geografie gebracht. De sporen van dat haventje heeft hij zelfs in de ondergrond teruggevonden, inclusief een rest van een haven hoofd. Zijn Bed Breakfastboerderij annex theetuin en Zeeuwse 'spellenschuur' heeft hij de oorspronkelijke naam gegeven. Morelleput.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 42