Encursies in het thuisland van Jan de Zwart De Amsterdamse onderwijzer die in een bloemenhalletje begon met kruiden te verkopen is inmiddels een bekende groothandelaar geworden. Piramide in Vee- nendaal. Vanwege de lagere productieprijzen heeft hij de Oosteuropese boeren ontdekt. Op zijn verzoek heeft Jan een lezing in Bulgarije gehouden, maar Jan had al snel in de gaten dat de interesse daar meer lag in het binnenhalen van project subsidies dan in de fijne kneepjes van het biologisch verbouwen van de kruiden. En Jan heeft eigenlijk alleen maar een boodschap aan mensen die echt geïnteres seerd zijn. Mensen die in het landschap zijn geïnteresseerd, in de geschiedenis, in de veranderingen. Hoogleraren uit Gent en studenten komen bij hem. Hij voert ze door het land schap, hij vertelt wat hij weet, hij werkt mee aan onderzoeksprojecten, bijvoor- Fietsers bekijken de Kavanne, een verplaatsbare houten hut op slede of wielen, waarin de schaapherder overnachtte als hij met zijn kudde ver van de hoeve verbleef- Deze is gemaakt naar een model dat honderd jaar geleden in deze streek gebruikt werd. De Stichting Dijk- en Krekenbehoud West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft voor dit model gezorgd Jan de Zwart was er een initiatiefnemer van. beeld naar hoe het middeleeuwse landschap van West-Zeeuws-Vlaanderen eruit moet hebben gezien. Anderhalf tot twee meter onder de oppervlakte zijn er nog sporen van. Jan heeft zelf vroegmiddeleeuwse schapenboerderijen via grondborin gen teruggevonden. Nog van de tijd van vóór de bedijking. 'Dat is zo'n beetje mijn specialiteit geworden hè. Die plekken zoeken, zonder datje nou echt opgravingen doet.' Voor toeristen geeft Jan excursies. Eerst een half uurtje in het theehuis voorberei den aan de hand van historische en geologische kaarten. Dan een wandeling van een uurtje of twee in de omgeving. Jan vertelt, wijst naar de lichte welvingen, de hoogteverschillen, de nog herkenbare plekken van verdwenen dijken. Hij vertelt ook over de vroegere en recente veranderingen. Waar landbouw zich vernieuwt, heeft dat consequenties voor het landschap. De verbetering van de ploeg in de middeleeuwen, het gaan zaaien op rijen, maar ook heel recent de Brabantse boer- eninvasie met Brabantse boerderijenbouw en veeteelt, die in het landschap een kenmerkende toets aanbrengt.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 48