flatuurlijk vitaal' Van een bloeiperiode kun je op dit moment zeker niet spreken, er zijn tekenen van verval, maar je moet er oog voor hebben. Het gaat niet goed met de recre atie: stilstand is achteruitgang. Is het de tol van landschapsverloedering door te eenzijdige exploitatie? De landbouw moet in kwaliteitsnormen en prijzen concur reren op de wereldmarkt. Dat kan alleen maar met behulp van hightech en groot schaligheid. De hoge grondprijzen maken het er niet gemakkelijker op. Dit geldt niet alleen voor West-Zeeuws-Vlaanderen, maar toch. De overige ondernemingen zitten hier in een uithoek. Naast de van de ligging aan water profiterende activi teiten rond de haven van Breskens gaat het om regionaal verzorgende bedrijven. Dan moet er uiteraard wel iets te verzorgen zijn, er moet markt zijn en er moet ruimte beschikbaar zijn om die markt te kunnen bedienen. De leefbaarheid van West-Zeeuws-Vlaanderen is in het geding, wordt er gezegd. 'Leefbaarheid', het is een vaag, subjectief begrip waar verschillend over gedacht kan worden. Vaak gaat Bij de wallen van Aardenburg, deel Ecologische Hoofdstructuur. het om de vraag of er voldoende voorzieningen zijn: winkels, postkantoren, ban ken, scholen, verenigingsgebouwen, gezondheidscentra, steunpunten voor zorg, et cetera. Individueel kun je het hier geweldig naar je zin hebben en je schouders erover ophalen: wat niet direct in de buurt is haal je toch wat verderop. Maar is er collectief gezien toch niet een bepaald minimum nodig om van leefbaarheid te spreken? In elk geval hebben in West-Zeeuws-Vlaanderen verschillende partijen elkaar gevonden om gezamenlijk zo aan de slag te gaan dat het leefbaarder wordt en dat ieder er beter van wordt: het landschap, de recreatie, de landbouw en de overige ondernemingen. Ze hebben elkaar gevonden in 'Natuurlijk Vitaal', een gebiedsprogramma dat een raamplan vormt voor diverse projecten en landinrich tingen, die in de loop van vijftien jaar West-Zeeuws-Vlaanderen een beter aanzien moeten geven. Het land gaat georganiseerd op de schop.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 53