Hetjeugdlandschap van Kees Kostense Kees Kostense is hier thuis. Geboren in Biervliet (1937), getogen in West-Zeeuws- Vlaanderen, eerst het lyceum in Oostburg en na de inpoldering van de Braakman in 1952 datvanTerneuzen. Gymnasium bèta in 1956, medicijnenstudie in Utrecht, huisarts in Barendrecht tot 1982, weer terug naar Zeeland, naar zijn geboorte plaats Biervliet, waar hij ging wonen in een boerderij die uit een vroeger familiebe zit stamt. Tot 1998 was hij geneesheer-directeur van het Ziekenhuis Walcheren. Al snel na zijn terugkeer in het Zeeuwse wisten velen hem te vinden. Zijn liefde voor natuur en landschap bracht hem bij de West-Zeeuws-Vlaamse natuurbescher mingsvereniging 't Duumpje en bij de Stichting Zeeuws Landschap, waarvan hij sinds 1988 bestuurslid en sinds 1996 voorzitter is. Hij is nog van voor de oorlog, kent het breukvlak. De verwoesting van steden, dorpen, boerderijen. 'Er zijn honderden boerderijen beschadigd en 52 totaal vernield. Die zijn voor een deel in een naoorlogse stijl weer opgebouwd. In de dorpen en steden kun je de Bomkraters omgeving Breskens, 7 944. Foto Zeeuws Documentatiecentrum naoorlogse bebouwing goed onderscheiden. In Oostburg is zelfs een heel nieuw stratenpatroon ontworpen. Eigenlijk is dat jammer. Lou de Jong, die in veertien kloeke delen de geschiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog heeft beschreven, heeft eens uitgerekend dat er in West-Zeeuws- Vlaanderen per hectare tweehonderd granaten gevallen zijn. Dat is honderd op een voetbalveld! Het was hier een enorm maanlandschap. Dat weet ik nog heel goed. Het was in de winter van 1944. In het voorjaar en in de zomer die er op volgden vormden al die bomtrechter- en granaatputten duizenden kikkerputten. Kort na de oorlog is het land echter snel weer geëgaliseerd. De meest ingrijpende verandering hier is de verlaging van de polderwaterstand geweest. Toen ik zes, zeven jaar was kon je schaatsen op laaggelegen weilan den, waar in de zomer koeien liepen. De weilanden waren ook hier in Zeeuws- Vlaanderen afgezet met meidoornhagen. Die hagen zijn verdwenen en het gras is akkerland geworden. Het veranderde peilbeheer van het Waterschap heeft een enorme impact gehad op het landschap. In de tijd liep het synchroon met de

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 54