het Zwin en de Zwarte Polder. Ook de vogeltelpost Breskens doen we aan. Bij 'De Blikken' staan we wat langer stil. 'Het was akkerland en wat weiden, ook een populierenbos. "Wat moetje daar nu mee?", vroegen we ons af, toen we het in beheer kregen. Vanuit 't Duumpje is aangedragen om eens naar oude kaarten te kijken. Hoe lag het er in de zestiende, zeventiende eeuw bij. Het bleek dat er kreken doorheen gelopen hebben, dat het laaggelegen was. Het moet een zeer vogelrijk gebied zijn geweest. Het was eigen lijk onland, dat later uit armoe in cultuur is gebracht. De oorspronkelijke situatie heeft voor ons model gestaan voor de ontwikkeling tot natuurgebied. Ik vind het een mooi, geslaagd project. Kijk, dat water hebben we gegraven en we hebben er weer heggen in aangebracht. Het heeft een eigen grondwaterpeil. Hier herken ik het land van vroeger, rondom Biervliet.' Het is aanleiding voor discussie. Je ziet in Zeeland soms natuurontwikkelingspro jecten, waarbij ecotopen worden gecreëerd, die geen enkel verband lijken te heb- Foto's van links naar rechts: De Blikken. Foto Nanda van den Berg, Stichting Fiet Zeeuwse landschap. Natuurrecreatiegebied Cletemspolder. De foeilelijke Boulevard De Wielingen in Cadzand-Bad. ben met een oorspronkelijke situatie of met de schaal van het landschap. Dan lijkt het wel of overal dezelfde ingrediënten worden toegepast, los van de ruimtelijke of de geomorfologische context. 'Dat is een vergissing, dat moet niet gebeuren. Het eerste watje moet doen om de natuur weer terug te krijgen is de a-biotische situatie in kaart brengen. In een vlak polderland kun je, als het akkerland is, niet veel meer dan weiland ontwikkelen. Dan ben je al een heel eind in de goede richting.' Na de lyriek van Terhofstede en Retranchement bereiken we het Zwin. Het zo- merdorp vlak voor Cadzand-Bad kan niet bekoren. Ontsierend. 'Eigenlijk schande dat dit gebied op zo'n fantasieloze manier is volgebouwd.' Het geldt ook voor Cadzand-Bad zelf met zijn foeilelijke Boulevard en een kustbebouwing, die weinig inspirerend is. Als je dat ziet, vind je het niet zo gek dat het niet goed gaat met de recreatie hier.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 56