Maar eerst is er het Zwin. Een prachtig natuurgebied, in beheer bij het Zeeuws Landschap. We zijn het eens: de borden die dat zeggen mochten wel wat kleiner. Interessant is de Kievittepolder. 'Daar was ook een zwin, een opening in de dui nen, die zich op natuurlijke wijze gesloten heeft. Dan krijg je dit landschap, dat heel goed past bij het duinlandschap erachter. We laten het begrazen door een paar hekrunderen. Anders krijg je bos. Het is een minivoorbeeld van hoe het grote Zwin eruit zou zien als de Belgen dat niet zo graag open zouden willen houden.' Voorbij de Verdronken Zwarte Polder en de overstoven dijken vestigt Kees Kosten- se de aandacht op de Cletemspolder. 'Het is een poldertje van dertien hectare, ei genlijk maar een postzegel. Dit is voor ons een proefproject hoe je recreatienatuur kunt ontwikkelen. Er zijn duintjes aangelegd in de richting zoals ze normaal door de westenwind zouden ontstaan, er zijn waterpartijen en graslanden aangelegd. Kijk, daar is een bruggetje. Verderop kun je met een vlot oversteken. Dit is echt voor de recreatie. Het is onderdeel van een samenwerking van recreatieonderne mers, 't Duumpje en Zeeuws Landschap - een paar jaar geleden gelanceerd onder de titel "Kust in kleuren". Het is echt een proefproject. Een andere keer doen we het anders. Maar dit vinden we leuker dan een aardappelland.' In deze omgeving moet ook het project 'Waterdunen' gestalte krijgen. Water- dunen moet ooit een stadje geweest zijn op een van de sinds lang verdwenen eilanden in het mondingsgebied van de Westerschelde. Het resultaat van het pro ject moet een landschap zijn dat een beetje herinnert aan de Marquenterre, het prachtige en pittoreske mondingsgebied van de Somme in Noord-Frankrijk. Het plan Waterdunen verenigt meerdere doelen. Allereerst is er dat van de landin waartse kustversterking, omdat dit een van de zwakke schakels is in de Neder landse kustverdediging. Dan is er de natuurcompensatie vanwege de verdieping van de Westerschelde met daaraan gepaard de wens van onder andere Zeeuws Landschap om hier een natuurkern te realiseren. Ten slotte is er het belang van de recreatieondernemer van de Napoleonhoeve, die een gedwongen verplaatsing aangrijpt om uit te breiden en zijn recreatieconcept om te vormen tot meer luxe en

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 57