Camping Groede staat model ruimte biedende accommodaties. Over een paar jaar zal dit stukje West-Zeeuws- Vlaanderen er heel anders uitzien. Via de vuurtoren van Nieuwesluis, die op de kruin van de dijk van voor de Delta werken staat - het geeft een goed beeld van het verschil tussen de vroegere dijk- hoogte en -breedte met die van de huidige - komen we bij vogeltelpost Breskens. Met zijn vier kwadranten in de vier windrichtingen is hij door 't Duumpje ontwor pen. 'Ik heb dat mede bedacht. Ik was toen voorzitter van 't Duumpje. Hier komen die vogels in het voorjaar bij honderdduizenden voorbij op hun trek vanuit hun overwinteringsgebieden in Afrika. Dit is net zo'n telpost als bij Gibraltar, Cap Griz Nez en Helgoland. Die vogels vliegen van zuid naar noord. Ze hebben er de pest in om het water over te steken. Hier zien ze Walcheren liggen en moeten ze de keus maken: steken we over of we volgen de kust nog een beetje verder. Dit is een plek waar ze gestuwd langskomen. Hier komen honderden vogelspotters samen.' Foto's van links naar rechts: Vuurtoren Nieuwesluis. Jos (I.) en Leo van Damme. Foto Peter Verdurmen. Strand bij Cam ping Groede. 20 juli 2006. Beneden aan de dijk liggen karrenvelden. Het zijn de enige van West-Zeeuws- Vlaanderen. We rijden naar Breskens, waar werkzaamheden bij de haven het verhinderen om via Nummer Eén en Slijkplaat de route te vervolgen. Het wordt bovendien al donker. Dan maar rechtstreeks via IJzendijke naar Biervliet. Leo (1952) en Jos van Damme (1956) exploiteren de Camping Groede. Het zijn boerenzoons. In de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw was er voor hen nauwelijks perspectief om hun vader in het gemengde boerenbedrijf van zo'n achttien hectare op te volgen. Daarom gingen ze naar de Kweekschool in het Brabantse Dongen en werden ze onderwijzer. Het liep anders. Ze zijn wel school meester geweest, vooral Leo heeft dat wat langer volgehouden, maar ze hebben uiteindelijk van de ouderlijke boerderij een kwaliteitscamping gemaakt. Nu staan ze voor een investering om die kwaliteit een extra impuls te geven. Dat betekent

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 58