dat er ook geld gestoken wordt in omgevingskwaliteit. 'Rood voor groen' heet dat in ambtelijke rapporten, zoals die welke binnen het gebiedsprogramma 'Natuurlijk vitaal' vallen. In dit geval gaat het om het project 'Groede Podium', een proefpro ject in het kader van 'Integraal Kustzonebeheer West-Zeeuws-Vlaanderen'. De vader van Leo en Jos was Armandus van Damme (1920). Armandus, kortweg Arman, had in 1949 de boerderij van zijn vader Jacobus overgenomen. Grootvader Jacobus (1882) was daar in 1914 op 32-jarige leeftijd, in het eerste jaar van de Eer ste Wereldoorlog, gaan boeren op het bedrijf dat zijn vader - de overgrootvader van Leo en Jos - Edmund Bernardus uit Hoofdplaat voor hem had gekocht. Ook een boer. Een lange boerentraditie dus. De achtergrond van de huidige Camping Groede is bijna exemplarisch voor veel Zeeuwse recreatieondernemingen. Tante Agnes (1922), de zus van Arman, heeft vroeger hard meegewerkt op de boerderij. Zo ging dat. ledereen moest de handen uit de mouwen steken om het bedrijf gaande te houden. Toen haar ouders ermee stopten en haar broer het bedrijf overnam, wijdde ze zich aan de verzorging van haar zieke moeder Louise Wijffels. Haar ouders Jacob en Louise hadden zich in het dorp Groede teruggetrokken. Nu karakteriseert ze de tijd op de boerderij als 'hard werken en niet rijk worden'. 'Rijk worden, dat kon je door die ligging precies onder de zeedijk uit te buiten voor het toerisme', zegt ze. Leo en Jos hebben hun eigen herinneringen. Ze weten dat het ooit begonnen is met een groep padvinders, die vroegen of ze in de schuur mochten overnachten. En zo gebeurde het. De koeien gingen eruit, de schuur werd schoon gemaakt en de Verkenners konden er in. Later kwamen er een paar afgedankte lijnbussen en oude directieketen, die na de grote dijkverhogingswerken waren overgebleven. Daar konden gasten in kamperen. Er is eigenlijk nooit een bewuste keuze ge weest om in de recreatie te stappen. Aan de ene kant was er de ontwikkeling in de jaren zestig van stijgende welvaart en betaald verlof, waardoor grote groepen mensen zich een vakantie konden permitteren, aan de andere kant was er de toch niet zo rooskleurige situatie in de landbouw, althans niet voor dit type ge-

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 59