mengde bedrijven met een oppervlakte van minder dan twintig hectare, waarvan veel stukken ook nog eens niet tot de beste gronden gerekend mochten worden. Neveninkomsten waren welkom. Het is vooral Leo's en Jos' moeder Apolonia van Gessel geweest die het oppakte. Dat was in de tijd dat er voor het eerst water en elektriciteit op het bedrijf kwam. Vakantiegasten waren mensen die bij wijze van spreken nog nooit de zee hadden gezien en ook nooit eerder vakantie hadden gehad. Er kwam een markt, er was vraag, je hoefde er eigenlijk niet zo veel voor te doen. Jos filosofeert over wat mensen beweegt. Hij analyseert de verandering van harde werkers in de beginjaren, die blij waren dat ze aan het strand een beetje konden uitblazen, verder niks hoefden, tot een generatie die zich juist in de vakantie lichamelijk wil inspannen om echt te kunnen ontspannen. Vooral ook mensen die meer beleving zoeken in de omgeving. Hij vergelijkt het graag met vakantiegangers naar Turkije, of Gran Canaria, of de Spaans Costa's. 'Daar zit je in vakantieresorts die alles bieden: resto's, disco's, bingo's en wat niet al. Je ligt er Luchtfoto hertenkamp. Achtergrond Camping Groede. de hele dag op het strand onder een parasol en je komt niet in contact met de autochtone bevolking. Enzovoort. Nee, dan is het in Zeeuws-Vlaanderen wel an ders. Als je hier naar toe gaat, weet je dat je naar de polder gaat. Je hebt het land schap en je hebt in de buurt een van de mooiste dorpjes, Groede. Dat was in de oorlog een Rode-Kruisdorp, dus is het toen niet zo erg beschoten. Het is daarom nog een authentiek dorpje met mooie straatjes, een prachtig plein, pittoresk. Je kunt zo even naar Brugge, Sluis of Aardenburg. Als je veertien dagen komt heb je ook meestal wel meer dan zeven dagen zon. Je kunt meer dan alleen op het strand vertoeven. Het is relatief rustig. Je hebt ruimte op het strand. Niet zoals in Knokke, waar je als je van de zon wilt genieten een bioscoopstoel koopt en daar ga je dan in zitten met naast je meneer X en daarnaast mevrouw Y. Onze gasten, vaak gezinnen met kinderen, zoeken juist ruimte en veiligheid, ze kunnen zich hier echt op hun gemak voelen.'

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 60