Ondertussen hebben de gebroeders Van Damme gemerkt dat het allemaal niet meer even vanzelfsprekend is gebleven. Niet dat het echt slechter ging, maar als de groei er uit is, dan is er iets aan de hand. Wat moet je doen om je gasten uit vooral België, het eigen Zeeuws-Vlaamse achterland, de rest van Nederland en Duitsland vast te houden. Ze boeken geen drie of vier weken meer, want ze sprei den hun vakanties over een jaar. Dus heb je meer gezinnen nodig om eenzelfde omzet te halen. Waar ze vroeger eenvoudig inspeelden op de vraag van de markt moeten ze nu die markt zelf proberen aan de man te brengen. En die markt krijg je niet volgens de Van Dammes met het opboksen tegen de Turkse of Spaanse re sorts, niet met een groter zwembad, een beter geoutilleerde centrale voorziening of zulk soort zaken. Ze hebben ingezien dat het met name de omgevingskwaliteit is waarop ze hun kaarten zullen moeten zetten. Hun recreatiebedrijf ligt aan de oever van de Zwartegatsekreek, restant van een middeleeuwse zeearm, waardoor schepen de Vlaamse handelssteden konden bereiken. Een prachtig natuurgebied. Maar geen eigendom. Wat deden ze tot nu toe? Hun eigendom afschermen met een beplantingsstrook! Nu zeggen ze dat ze juist die kreek moeten uitbuiten. Ze moeten de grenzen van hun camping diffuser maken. Ook naar de andere kant waar het recreatienatuurgebied de Cletemspolder ligt. Hun klanten interesseert het niet of ze op de grond van Van Damme lopen, of op die van de gemeente, of van het Zeeuws Landschap. De klant ervaart al die belevingen als een geheel. Jos en Leo geven het toe. In het verleden ging het zo gemakkelijk. 'Toen heb ben we eigenlijk alleen maar naar onszelf gekeken en hebben we te weinig oog gehad voor wat de totaliteit van een vakantiebeleving in West-Zeeuws-Vlaande- ren moet zijn.' Daarom hebben ze nu strategisch voor de kwaliteit gekozen die zowel binnen hun eigen camping als erbuiten moet worden gerealiseerd. Binnen de camping wordt er gehergroepeerd, meer ruimte per eenheid geschapen. Ook de toegang naar het strand wordt anders, zodat je vanuit de camping direct dat strand kunt ervaren. Zicht op de Groedse duintjes. Wat niet is, wordt geschapen. Bovendien is er acht hectare bijgekocht, zodat er per saldo zo'n tweehonderd

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 61