Geen bos maar streekeigen landschap Ruimte voor heuzes Het rijk heeft in een van zijn groenstructuurvisies verordend dat er meer bos in Nederland moet komen en zo is er in de jaren negentig van de vorige eeuw in een streekplanuitwerking voor West-Zeeuws-Vlaanderen het inplanten van driehon derd hectare bos als landinrichtingsproject ingepland. Het moest bijdragen aan de landschapskwaliteit en daarmee ook profijtelijk voor de recreatie zijn. Het liep vast op met name het protest van de boeren. Thijs: 'Als je in Zeeland ruzie wil maken, dan moet je beginnen over bos, want dat vinden de meeste Zeeuwen toch in de weg staan'. Binnen 't Duumpje was men er ook niet gelukkig mee. Bedacht werd: 'Als we daar nu eens geen bos maar streekeigen landschap van zouden kunnen maken'. Streekeigen landschap, dan praat je over duinen, dijken, kreken, zoute natuur. Er werd ook naar de verblijfsrecreatie gekeken, want die was en is zeker toe aan een opwaardering. Dus natuurbescherming en recreatie samen om de tafel. 'Kunnen we onze belangen matchen?' De een wil ruimte voor natuur, de ander wil ruimte voor kwaliteitsverbetering van de recreatie. Twee polen die vroe ger eikaars tegengestelde waren zagen in dat ze samen het pleit in beider voordeel zouden kunnen beslechten. Dat mede het gegeven dat de recreatieondernemers in West-Zeeuws-Vlaanderen denken dat ze meer vakantiegangers kunnen trekken met een aantrekkelijk landschap. Vergroening versus verstening. Jos van Damme van Camping Groede bracht het eerder onder woorden: we willen het contrast met de versteende Vlaamse kust versterken. Kunstenaars uit de achterban hebben het in beeld gebracht. Dat is het plan 'Kust in kleuren' geworden. Met dat plan zijn de natuurbescherming en de recreatie samen naar de verschillende overheden gestapt en daaruit is uiteindelijk de Gebiedscommissie West-Zeeuws-Vlaanderen geboren. De landbouw werd er bij betrokken, wat die wilde structuurverbetering en de Kamer van Koophandel werd er bij betrokken, want die wilde ruimte voor bedrijven. En zo is er in gezamenlijkheid van belangenorganisaties het gebeds programma 'Natuurlijk Vitaal' ontworpen. De visie is dezelfde van die in 'Kust in kleuren': het West-Zeeuws-Vlaamse landschap heeft unieke kwaliteiten. Daar mag geen afbreuk aan worden gedaan. Integendeel, die moeten versterkt worden. Dat is de rode draad. Recreatieondernemers werken mee door bij uitbreiding en kwaliteitsverbetering van hun eigen accommodaties ook te investeren in omge vingskwaliteit: rood voor groen. Zo werken ook bedrijven mee bij het inrichten van bedrijventerreinen: rood voor groen. Het voorbeeld van Leo en Jos van Damme is exemplarisch voor hoe de recreatie zich kan gaan ontwikkelen in contrast met die van de Belgisch-Vlaamse kust. De natuurbescherming werkt er aan mee door naast de min of meer gesloten ter reinen van de Ecologische Hoofdstructuur in te zetten op recreatienatuur. Dat is nieuw ontwikkeld of te ontwikkelen West-Zeeuws-Vlaams streekeigen landschap dat vrij toegankelijk is.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 68