Bij alles moet bedacht worden dat West-Zeeuws-Vlaanderen van oudsher een agrarisch gebied is. Dat moet ook zo blijven. Thijs Kramer: 'We zetten ons in om de landbouwfunctie van het gebied te versterken, want er is geen strijdigheid tus sen de landschappelijke kwaliteit en de landbouw in West-Zeeuws-Vlaanderen. Integendeel, de landbouw is een belangrijke drager.' Het verleden heeft uitgewe zen dat de modernisering van de landbouw niet gepaard is gegaan met een ver sterking van de landschappelijke kwaliteiten van een gebied. De geschiedenis van de ruilverkavelingen toont een ander beeld. Ook in het mooie, museale landschap van West-Zeeuws-Vlaanderen zijn tal van elementen verdwenen: veedrinkputten, dijkjes, weilanden, heggen. Maar als toekomstige landbouwbelangen om groot schaligheid vragen, dan moeten ook daarin oplossingen gevonden worden, die de landschappelijke structuur van West-Zeeuws-Vlaanderen tenminste niet verder zullen aantasten. Daar zijn alle partijen het binnen 'Natuurlijk Vitaal' over eens. Daarom kunnen lage delen, die met peilbeheer best voor agrarisch grondgebruik Baarzandse kreek. Foto Nanda van den Berg, Stichting Het Zeeuwse Landschap. geschikt te maken zouden zijn, beter worden gebruikt voor het ruimte geven aan de natuur, zoals bij de Blikken, de Baarzandsche kreek en de Sophiapolder. Thijs: 'Zo zijn er gelukkig nog een heleboel fraaie landschapselementen, die met het huidige natuurbeleid weer verder worden opgekrikt. Daar zijn de boeren niet echt tegen, want het is, net als bij het Plan Tureluur toch niet de beste landbouwgrond.' Soms vraagt de toekomst van vooral het impuls geven aan de recreatie door recre- atienatuur wel om goede landbouwgrond. Thijs Kramer: 'Op het totaal zal dat niet zo vreselijk veel uitmaken. Dan praat je over hooguit een procent, dus voor het overgrote deel blijf je de landbouw goed overeind houden. Kijk, voor de meeste boeren is elke hectare die onttrokken wordt er een te veel, maar aan de andere kant is de economische situatie van de landbouw van dien aard dat er zoveel boe ren stoppen. Dan is er ook grond voor keuzes. Daarmee kun je én de landbouw én de andere functies bedienen.'

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 69