UJerh in uitvoering Natuurlijk Vitaal: het gaat om diverse projecten. Ze zijn in uitvoering, staan op stapel of moeten nog worden bedacht en gepland. Soms is daarbij de provincie aan zet, soms de gemeente, soms het Waterschap, soms de landbouworganisatie, soms de natuurorganisatie. Ze kunnen namen hebben als Groede Podium, Water- dunen of Sluis aan zee (zie Zeeiandboek 4). Zeker is dat West-Zeeuws-Vlaanderen er over een jaar of tien anders uitziet. Als dat andere recht doet aan de cultuurhis torische basis met haar museale karakter en van profijt is voor de agrarische, recre atieve en andere ondernemingen, dan is 'Natuurlijk Vitaal' een geslaagd concept. Donderdag 20 juli. Sinds gisteren is de tweede hittegolf van deze zomer een feit en het moet nog augustus worden. Ook vandaag is het warm, zonnig. Een beetje zwaar. Er zou zomaar een onweersbui kunnen komen. Weken eerder dan nor maal wordt overal graan geoogst. In stofwolken gehulde maaidorsers scheren de Wallen Retranchement. Foto Nanda van den Berg, Stichting Het Zeeuwse Landschap. Foto rechts: In een spoor van stof wordt de tarwe geoogst. Foto Peter Verdurmen tarwe weg. Aan de kust staan bij strandovergangen rijen auto's in de berm. Bij Camping Groede staat een bord 'VOL'. Toch toont het strand nog veel ruimte. In Cadzand-Bad is het op deze warme zomerdag niet echt druk. Er flaneert niemand over de oerlelijke Boulevard De Wielingen. Wie heeft het toch ooit zo verzonnen met die stenen zuilen? Bij het Zwin staan nog steeds de bordjes van Het Zeeuwse Landschap in de weg voor een foto. De wallen van Retranchement ademen volop zomer en in Terhofstede genieten stedelingen van een rurale rust. In Aardenburg staat bij Eugène en Rita Wijffels de lindeboom in bloei. Een geschenk van Thijs Kramer, voor de vijftigste verjaardag van Eugène. In Biervliet staat de kreek van Kees Kostense op een modderplas na droog. Zijn schapen vleien zich tegen de oeverwal. Het verschil met die donderdag in februari is groot. En toch ook weer niet. Het is hetzelfde landschap in een andere belichting, in andere kleuren. Ge stempeld door de tijd in afwachting van wat komen gaat. Deze tekst is afgesloten 21 juli 2006. Op 1 augustus bereikte ons het bericht van het overlijden van Thijs Kramer

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 70