Zilveren toren Geen gewoon hantoor Geschiedenis De automobilist die vanuit Middelburg wel eens de Nieuwe Vlissingseweg op draait om deze helemaal tot aan het einde van het kanaal uit te rijden, maar ook de fietser die het jaagpad in de richting van Vlissingen kiest, kan de zilverkleurige toren inmiddels niet zijn ontgaan. Dat zilver is trouwens - het moet eerlijkheidshalve vermeld - betrekkelijk. Bij mooi, helder weer is het niets te veel gezegd. Op druilerige dagen past de toren zich echter perfect aan en verdwijnt bijna in het loodgrijze, waterige decor. Het 32 meter hoge gebouw van architect Guus van Bebber kan, onder de juiste omstandigheden, een ruime blik bieden op Vlissingen en de Westerschelde, zeker voor wie de kans krijgt om door te dringen tot de bovenste etage, waar zich een bijna idyllische vergaderruimte bevindt, voorzien van transparante 'wanden'. Op een zonnige dag kan het uitzicht vanaf deze plek zonder overdrijving als adembe nemend worden omschreven. Transparant is overigens een woord dat veelvuldig wordt gebruikt als medewer kers van RPCZ een poging doen het nieuwe gebouw, waar zij sinds maart dit jaar werken, te beschrijven. Die woordkeus ligt voor de hand, gezien de materialen en kleuren die voor het gebouw werden gekozen, maar verwijst tevens naar de huidige manier van werken in en buiten het gebouw. Het lichte hout van de entree en het trappenhuis, in combinatie met veel wit en glas, maken de werkruimten helder en overzichtelijk. De flexibele werkplekken in de lichte, open ruimten op de eerste en tweede etage bieden plaats aan tientallen medewerkers, die doorgaans slechts een beperkt deel van hun werktijd hier doorbrengen. Ook aan de parkeerplaats is te zien dat dit geen gewoon kantoor is. Op een doorsnee dag is er sprake van een 'va et vient' van medewerkers die op pad gaan om een training te verzorgen, een bespreking te leiden, een leraar te coachen of adviezen te geven aan schoolteams of groepen werknemers in het bedrijfsleven. Auto's worden volgeladen met koffers op wielen, vol beamers, laptops en ander noodzakelijk cursusmateriaal. Wie net is aangekomen, gaat op zoek naar een rus tig bureau om de opgedane ervaringen te verwerken en/of voorbereidingen te treffen voor een volgende bespreking. 'Kenniswerkers moeten elkaar zien', zegt Ben de Reu, directeur van RPCZ. 'Goed overleg vereist transparante en dus zichtbare werkplekken. Plannen, draaiboeken, alles moet direct beschikbaar zijn.' Bij dit beleid past ook het gezamenlijk gebruik van de mediatheek van buurman Hogeschool Zeeland: Alle kennis wordt gedeeld en de kantooromgeving moet dat mogelijk maken. De schooladviesdienst begon ooit, in 1970 om precies te zijn, in het oude gemeen tehuis van St. Laurens met een pedagogisch-didactisch medewerker, een psycho loog, een leesspecialist en directeur Van Etten.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 88