Typerend vond ik, hoe hij hierbij te werk ging. Eigenzinnig en overtuigd van zijn gelijk, zoals een goed politicus betaamt. Op zijn bedachtzame wijze had hij zijn zetten al uitgedacht op het grote schaakbord van de bestuursmaatschappij. Zo klinkt dat misschien afstandelijk en berekenend. Zo was het niet, want hij combi neerde dit met het vermogen om op een warme, menselijke wijze een ander met respect tegemoet te treden én hij gaf de ander ook de ruimte als het kon. Vanaf zijn eerste dag als lid van Gedeputeerde Staten maakte hij de omslag van een belangenbehartiger naar een veelzijdig bestuurder met een publieke en brede taak. Hij zette zich in voor de grote dossiers, waarin het maatschappelijk kraakt en waar nog pionierswerk te doen was. Met zijn grote inzet voor onze prachtige delta was Thijs veel méér dan alleen een natuurman. Maar wél zonder afstand te nemen van zijn betrokkenheid bij de natuur en bij de menselijke maat. Als politicus had Thijs het vermogen om steeds te schakelen tussen theorie en praktijk, tussen een concreet geval en het daarbij horende bredere kader; het plan Waterdunen was een eerste voorbeeld van iets heel nieuws langs de kust. Dat was nodig vanwege een nieuwe kijk en een veranderd inzicht in ruimtelijke ontwikke ling en water- en kustbeheer en recreatie en natuur en landschap vertaald naar concrete voorstellen. Maar ook de omgekeerde volgorde beheerste hij: zo leidde een discussie over het redelijk abstracte en brede beleid van het Omgevingsplan tot zijn voorstel om de typerende paalhoofden langs onze kust als cultuurhistorische monumenten te beschermen. Deze combinatie van het brede kader en de concrete uitwerking zorgt ervoor dat wij als college van GS zijn bijdrage als gedeputeerde de afgelopen drie jaar zo bij zonder waardevol vonden. Als geen ander was hij de man die de open bestuursstijl van de Provincie wist uit te dragen. Vasthoudend aan zijn doelen, flexibel in de op lossing. Steeds in open overleg en luisterend naar zijn omgeving, verdiepte hij zich in de belangen van anderen. Zo zocht hij creatief naar wegen om de resultaten te bereiken. Grenzen verleggend en dijken verleggend. Dat was Thijs ten voeten uit. De tijd is Thijs niet gegeven om zijn opdracht, de nieuwe visie van het provinciaal bestuur van Zeeland te realiseren. Dat is nu aan ons; dat wil zeggen aan al diege nen die met een liefde voor Zeeland beseffen dat nieuwe inzichten om een nieuw beleid vragen, willen we de waarden van de Zeeuwse omgeving behouden en versterken. Een nieuw beleid waarin meer mogelijkheden worden geschapen voor dynamisch en natuurlijker waterbeheer, zilte waarden en binnendijkse natuur Wij hebben de plicht en zullen ons samen inzetten om die visie waar te maken. Op de wijze waarin Thijs sterk was: door bruggen te bouwen, door toegankelijk te zijn, door blijvende verschillen van inzicht te accepteren en door respect te hebben voor de emoties en de belangen van anderen. Laat dat ons eerbetoon zijn aan deze markante bestuurder. Wim van Gelder Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2006 | | pagina 73