Ja, en het probleem wordt opgelost door Oost-Europeanen hierheen te halen, niet alleen om te oogsten en voor in de bouwsector, maar ook in de industrie. Er zijn ook bedrijven die bepaald werk uitbesteden buiten de provincie en zelfs buiten het land. Maar blijft het provinciaal beleid wel of niet gericht op het aantrekken van meer be drijven? Wij krijgen uit de hoek van de Kamer van Koophandel nog geen signalen dat we daar mee moeten stoppen. Vaak brengt een nieuw bedrijf dat zich hier vestigt, personeel mee en in z'n algemeenheid is het tekort aan arbeidskrachten nog niet zo groot dat de werkgevers adviseren om geen nieuwe bedrijven meer aan te trekken. Ik verwacht in de naaste toekomst - als de grote uitstroom van babyboomers echt op gang komt - wèl dergelijke reacties. Intussen zullen we ons moeten afvragen hoe we kunnen zor gen voor een betere aansluiting tussen onderwijs en arbeidsmarkt. Welke werkgele genheid blijft hier en hebben we daarvoor voldoende opleidingsmogelijkheden? Wat moeten we doen om ervoor te zorgen dat er enige reserve blijft op de arbeidsmarkt? Er is toch nog amper reserve op de Zeeuwse arbeidsmarkt Dat klopt, maar er is nog wel een beetje reserve, omdat het percentage werkende vrouwen nog wat hoger kan in Zeeland. Ook het aantal arbeidsuren kan omhoog. Maar óf dat gebeurt is zeer de vraag, want ik las een interessante verwachting in de nota, namelijk dat er een tendens is dat mensen met gelijksoortige normen en manier van leven elkaar tegenwoordig steeds meer opzoeken. Dat zou voor Zeeland de komst kunnen betekenen van nog meer mensen uit de 'bible-belt-groepen' en in dat milieu is buitenshuis werken voor vrouwen niet zo populair. Ik constateer dat er ook in het gereformeerde milieu steeds meer vrouwen werken. Niet alleen na hun opleiding, maar ook als de kinderen wat groter zijn geworden, bestaat de neiging om (weer) te gaan werken. Daar vindt wel degelijk een omslag plaats, dus er is wel enige rek. Daarnaast zien wij met name vijftigplussers naar Zeeland komen, mensen die aan het begin staan van de volgende levensfase en Zeeland een mooie provincie vinden om ouder te worden, en al eerder komen en hier nog een tijdje actief zijn.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 102