ook begin volgend jaar doorlopen. De discussie zou vóór de zomer van 2009 afgerond moeten zijn. Dus zien we gedeputeerde Van Waveren op tournee door Zeeland om overal de dis cussie over deze nota aan te zwengelen Nee, het zullen vooral de statenleden zijn, die het verhaal gaan vertellen en de re acties van de Zeeuwen uitlokken. Zij gaan het debat aan, ondersteund door allerlei maatschappelijke organisaties. Het gaat erom de creativiteit die onder de bevolking leeft, boven water te krijgen. En ik denk persoonlijk dat gaandeweg dat debat de weerstand, die je toch voelt tegen een periode van krimp, zal afnemen. Waar voelen jullie weerstand? Als je er met gemeentebestuurders over spreekt. Dat denken in groei zit zo in de ge nen van ons bestuurders, maar ook van mensen uit het bedrijfsleven. Om dat denken los te laten en je te gaan afvragen wat het zou betekenen als Zeeland niet meer groeit maar een beetje krimpt, om te gaan bedenken dat we misschien wel hetzelfde rende ment of zelfs meer zouden kunnen halen met minder mensen, dat zijn toch voor veel mensen echt onverkende paden. Wat voor velen ook een onverkend pad is, dat is om het besef te laten doordringen dat de Zeeuwse bevolking snel verandert van samenstelling. Dat een steeds groter deel niet jong is maar redelijk oud. En dat het denken dat alles vooral jong en dyna misch moet zijn, eigenlijk niet past bij het Zeeland van de nabije toekomst. Dus Omroep Zeeland heeft er met die nieuwe, op jongeren gerichte programmering weinig van begrepen...? Dat beleid is inderdaad wel tekenend voor het oude denken dat alles jong en dyna misch moet zijn. Als je de verandering in de bevolkingssamenstelling serieus neemt, besef je dat je te maken hebt met een groeiende groep oudere kijkers, voor wie het belangrijk is dat ze een rustig beeld op hun scherm aantreffen om alles goed tot zich te kunnen laten doordringen.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 106