Aandacht voor hustveiligheid netwerkenlaag en occupatielaag) plaatsvinden.6 Tot 1000 jaar geleden was de mens gedwongen zich neer te leggen bij de wil van de natuurlijke krachten. Men volgde de bewoningscondities die de ondergrond toeliet. Daarna leerde men die krachten te beteugelen en te gebruiken. De ondergrond werd door middel van steeds meer geavanceerde technieken in toenemende mate aangepast aan de occupatiebehoeften van de mens. Geleidelijk werd daarbij duidelijk dat beïnvloeding van de ondergrond vanuit de occupatie- en netwerklaag negatieve ecologische effecten kan hebben. Dat is geen probleem zolang het accent ligt op economische groei, maar onaanvaardbaar in het licht van de inmiddels op grote schaal geaccepteerde noodzaak tot duurzaam gebruik van land en grondstoffen. Opvallend daarbij is dat de dynamiek van de on dergrond wordt beoordeeld volgens de menselijke maat en zelden volgens de geolo gische schaal. Figuur i De Schelde in de Romeinse tijd. Figuur 2: De Schelde in de Middeleeuwen. De in de loop der eeuwen steeds beter georganiseerde kustverdediging heeft niet kunnen voorkomen dat er in de kustgebieden een reeks overstromingsrampen heeft plaatsgevonden. In de Nederlandse politiek was altijd aandacht voor water beheer en kustveiligheid, maar concrete besluitvorming werd pas gestimuleerd door rampen die duidelijk maakten dat het traditionele dijkonderhoud niet de gewenste veiligheid kon waarborgen. Nadat in 1916 het water vanuit de Zuiderzee delen van Noord-Holland overstroomde en Amsterdam had bedreigd, werd besloten om het toen al in grote lijnen bestaande Zuiderzeeplan te gaan uitvoeren. Na de watersnood van 1953, waarbij 1836 mensen omkwamen en enorme materiële schade werd toe-

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 124