gebracht, werd besloten het al grotendeels bestaande Deltaplan uit te voeren om de bewoners van het deltagebied duurzame bescherming tegen de zee te bieden. Zowel in het Zuiderzeeplan als in het Deltaplan was verzwaring en inkorting van de harde zeewering het belangrijkste constructiemiddel om de veiligheid te vergroten, maar impliciet zou daardoor een groot aantal gecreëerde binnenwateren zoals IJsselmeer, Grevelingen en Oosterschelde bij extreem hoog water niet meer beschikbaar zijn voor waterberging. In de periode van opbouw na de Tweede Wereldoorlog waren de aanleg van de Fle- vopolders en de constructie van de deltadammen de waterstaattechnische staaltjes waarmee Nederland naam maakte in de wereld. Meer dan ooit waren de Nederlan ders in staat hun eigen land te scheppen en te verdedigen. Bij de realisatie van deze grote waterstaatkundige werken waren veiligheid en land- winst de drijfveren. Kennis van de wereldomvattende milieuproblemen zoals biodi- versiteitdaling, opwarming en zeespiegelstijging was nog nauwelijks van invloed op ontwerpen voor waterbeheer en kustverdediging. Klimaatscenario's voor Nederland in 2100 (Bron: KNMI 2004) Lage Centrale Hoge schatting schatting schatting Temperatuurstijging +1°C +2° C +4 tot 6° Zomerneerslag +1 +2 +4 Winterneerslag +6 12 +25 Zeespiegelstijging +20 cm +60 cm +110 cm Door de Deltawerken uit te voeren, verloren de Zeeuwse wateren - met uitzonde ring van de Westerschelde - het estuarien karakter. De deltadammen verhinderden de menging van zout en zoet water en maakten binnendijks een einde aan de ge- tijdeninvloed met de bijbehorende sedimentverplaatsingen. Het Deltaplan beoogde optimalisering van veiligheid en economische ontwikkeling en zou vooralsnog niet worden afgerekend op ecologische consequenties. Wel kwam er geleidelijk ruimte voor ecologische principes. Zo werd besloten om de Oosterscheldedam niet massief te maken maar transparant, waardoor de mariene ecologische condities binnen het Oos terschelde bekken grotendeels behouden bleven. Wat ooit begon met een plan voor vergroting van de veiligheid, verbreedde zich tot een discussie over de bescherming van het milieu. Daarbij woog overigens het belang van de Zeeuwse oester- en mos selteelt zwaar. En de discussie over het milieu zet zich voort. Recentelijk is aangetoond dat de biodiversiteit van de gecreëerde zoetwaterbekkens gestaag achteruitgaat. Het terugbrengen van enige getijdeninvloed in bijvoorbeeld de Grevelingen zou ecolo gisch wonderen kunnen verrichten.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 125