agressie van de zee. Er moet ruimte worden vrijgemaakt voor verbreding van het duinlichaam en voor verbreding van de bestaande bosgordel achter de duinen. Een belangrijk element van onveiligheid is de aanwezigheid van het Oostgat. Deze diepe vaargeul vormt een acuut risico voor de zwakke kustschakel en blijft ook bedreigend in het geval van landinwaartse verbreding van het fundament. Dit scenario kan wor den benut om het landschap gedeeltelijk te herstructureren, om zo de basis te leggen voor een toekomstlandschap met een gunstig ecologisch potentieel, dat aantrekkelijk is voor bewoners en recreanten. Afgezien van de selectie van een zandwinninglocatie heeft de landinwaartse verbreding van het kustfundament geen directe relatie met de buitendijkse geomorfologie. Het tweede scenario (figuur 8) is gebaseerd op landafwaartse verbreding van het kustfundament, door optimaal gebruik te maken van de zandmotor. In feite betekent Fig rur 8: Scenario 1: landafwaartse Figuur 9: Scenario 3: ontwerp van een nieuw eiland voor de ve ireding van het kustfundament. kust, zorgvuldig geplaatst binnen de buitendijkse geomorfologie landwinst - en dus terugdringen van de zee - iets waar Nederlanders al 1000 jaar beroemd om zijn. Doorgaans maakt een landschapsarchitect een ontwerp voor een gebied waarvan de contouren bekend zijn. Scenario 1 is daarvan een goed voorbeeld. Maar in het landafwaartse scenario is die ruimtelijke duidelijkheid er niet. De contouren van het toekomstige kustlandschap zijn voorlopig nog onzeker, maar het is duidelijk dat de kust voor Zoutelande en Westkapelle van karakter zal veranderen. De bebou wing komt verder van zee te liggen. Dat is de prijs die betaald moet worden voor het verwerven van een veiliger landschap, dat door aanzanding kan worden gebouwd. De creatie van een buitendijks kustlandschap door benutting van de zandmotor vereist gedegen kennis van de buitendijkse geomorfologie, een extra uitdaging dus voor een landschapsontwerper. De landafwaartse verbreding van het kustfundament vereist

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 129